'Enerjide siyasi çete'

Bürokrata baskı
Ankara Savcılığı, Enerji Bakanlığı ihaleleriyle ilgili dosyada davayı açtı. İddianamede, AKP Genel Sekreteri Şahin ile CHP'den AKP'ye geçen Kaya dahil 18 sanık suçlanıyor. 'Siyasi güçle çete kurulduğu' tespitini içeren iddianameye göre, Şahin yolsuzluğu gizlemeleri için bürokratlara baskı yapmış.
'Kadın ikramı'
Eşinin şirketine verilen ihaleleri 'küçük' bularak, büyüklerini istemekle suçlanan Kaya hakkında TBMM'ye fezleke gönderildi. Sanıklar için, 18 ihaleye fesat karıştırmaktan 24 yıla kadar hapis isteniyor. Deliller kapsamında, 'kadın ikramı, Rolex saat, pahalı telefon hediyeleri' gibi rüşvetler var.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Enerji Bakanlığı ihaleleriyle ilgili yolsuzluk soruşturması AKP Genel Sekreteri-milletvekili İdris Naim Şahin ile CHP'den AKP'ye geçen milletvekili Cemal Kaya'nın da suçlandığı iddianameyle tamamlandı. 'Siyasi güç ile çete kurulduğu' tespitini yapan, 18 sanık hakkında 'çete, rüşvet ve ihaleye fesat' suçlarından 24 yıla kadar hapis cezaları isteyen Ankara Başsavcılığı, Şahin'i yolsuzluk dosyasının kapatılması için bürokratlara baskı yapmakla suçladı. İddianamede, transferi olay haline gelen Kaya, eşinin şirketine verilen bazı ihaleleri 'küçük' diyerek beğenmeyip, daha büyük ihaleler talep etmekle suçlandı.
Ankara Başsavcılığı, iddianamede adı geçen AKP Kaya'nın yargılanabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke hazırladı. Savcılık iddianamede bazı sanıkların iş alabilmek için bürokratlara rüşvet verdiğinin tespit edildiğini öne sürdü. Soruşturmayı tamamlayan Ankara Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan, 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, rüşvet alıp vermek ve ihaleye fesat karıştırmak' suçlamalarını içeren davayı açtı.
Merkezde İbrahim Selçuk var
Savcılık iddianamesinde, Ezgi İnşaat'in sahibi İbrahim Selçuk enerji ihaleleriyle ilgili usulsüzlüklerin merkezindeki kişi olarak gösterilerek şu çarpıcı değerlendirmeler yapıldı:
SİYASİ GÜÇ: Sanığın 1995'ten itibaren ANAP Ankara İl Başkanlığı görevini yürüttüğü, bu nedenle siyasi bir çevresinin bulunduğu, bu çevreyi çok iyi kullanan sanığın kendisine siyasi bir güç oluşturduğu, halen de Enerji Bakanlığı içerisinde bu gücünü hissettirip kullandığı, bakanlıkta geçmiş dönem ve bu dönemden aldığı siyasi güç ve çeşitli yöntemlerle oluşturduğu baskı, tehdit sonucu çıkar amaçlı suç örgütü oluşturduğu, yönettiği, bu örgüt aracılığıyla bakanlıktaki tüm ihalelerle ilgilenip, kendi şirketine almasa dahi şirket sahibi diğer sanıkların almaları için yoğun çaba harcadığı,
İHALELERİ ERTELETTİ: İhaleleri ertelettiği, ilan sürelerini değiştirttiği, kendi şirketi çok küçük olduğu halde diğer şirket sahiplerinin bakanlıktaki ihalelerde ilgili olarak bu kişiden yardım isteyip onay aldıkları,
BÜROKRASİNİN İKİNCİ ADRESİ: Dört katlı şirketi olan sanığın sadece bu siyasi gücünü devam ettirmek için Gaziosmanpaşa'da bürosu bulunduğu, büroya sanıklardan Önder Piyade ve Servet Üst'ün de sık sık gittikleri gibi başka bürokratlar ve siyasetçilerin uğrak yeri olduğu, sanığın bu ilişkileri nedeniyle bürokratlar üzerinde siyasi baskı gücü oluşturduğu,
ÇIKMALAR: Diğer sanıkların da ihalelerden elde ettikleri paraların bir kısmını İbrahim Selçuk'a verdikleri, bunların 'çıkma' adı altında dağıtıldığı, böylece ihaleye fesat karıştırdıkları..
ŞİDDET VE TEHDİT: Enerji Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek'i kastederek 'Karı gibi dedikodu yapmasın, onu makamında döverim' diyerek baskı, şiddet ve tehdit uyguladığı
İki AKP'li hedefte
İddianamenin en önemli sonuçlarından biri de AKP Genel Sekreteri ve MYK üyesi olan ve Başbakan Erdoğan'ın da en yakınındaki partililerden İdris Naim Şahin ile CHP'den istifa edip AKP'ye geçen milletvkekili Cemal Kaya'nın suçlanması oldu.
DİĞER TRANSFER VEKİL: Şahin'in ismi, ilginç bir tesadüf olarak yine CHP'den AKP'ye geçmesi kamuoyunda çok tartışılan ikinci milletvekili olan Nasır Neziroğlu'nun amcasının oğlu sanık Muzaffer Nazıroğlu'yla ilgili bölümde geçti.
AKP'Lİ ŞAHİN'DEN DOSYA BASKISI: AKP'li İdris Naim Şahin iddianamede şöyle suçlandı:
"Sanık İbrahim Selçuk'un sanık Muzaffer Nasıroğlu'na ait Fernas şirketinin ihalesini aldığı Doğubeyazıt, Erzurum doğalgaz boru hattı yapımında meydana gelen yolsuzluklarla ilgili Enerji Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan dosyasının adliye ve yargıya intikal ettirilmemesi konusunda Teftiş Kurulu Başkanı Malkoç'a siyasi yollardan baskı yaptırdığı, bu amaçla İdris Naim Şahin ile görüştüğü,..
Dosyanın adliyeye intikalini engellemek için İbrahim Selçuk ve İdris Naim Şahin aracılığıyla Teftiş Kurulu başkanına baskı yapıldığı...
CEMAL KAYA'YA NET SUÇLAMA: Savcılık iddianamesinde, CHP'nin AKP'ye geçmesi karşılığında kendisine menfaatler sağlandığını öne sürdüğü AKP Milletvekili Cemal Kaya için ise şu ifadeler dikkat çekti:
"Cemal Kaya isimli milletvekilinin İbrahim Selçuk'u arayarak, eşi üzerine kayıtlı Aram şirketine EÜAŞ'tan ihale alma girişiminde bulunduğu, bu amaçla Kargamış, Özlüce ve Urfa ihaleleriyle ilgili ayrıntılı görüşmeler yaptıkları, bu görüşmelerde Selçuk'un, Cemal Kaya'ya yapması gereken kırımları dahi söylediği, Kaya'nın teklif edilen bazı ihaleleri küçük bularak büyük ihaleler vermesini istediği, bu amaçla Üst'ten yeni ihale açması talebinde bulunduğu"
AKP'li Kaya için fezleke
Başsavcılık iddianamede de suçladığı AKP milletvekili Cemal Kaya hakkında fezleke hazırladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, savcılığın iddianamede ismi geçen iki milletvekilinden yalnızca Cemal Kaya hakkında fezleke düzenleyerek gereği için TBMM Başkanlığı'na gönderdiğini açıkladı. Enerji ihaleleriyle ilgili iddianamede İbrahim Selçuk'un liderliğini yaptığı çetenin, bürokratlara hediye adı altında dağıttıkları rüşvetlerin de ayrıntılı dökümü verildi. İşte savcının rüşvetle ilgili ifadeleri:
3 BİN DOLARLIK SAAT: Sanığın siyasi gücü yanında bürokratlar üzerinde verdiği rüşvet ve ağırlamalarla da baskı kurduğu, Bakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcısı Cemalettin Tüney'e 3 bin dolarlık saat gönderdiği,
OTELDE HER ŞEY DAHİL, KADIN DA: İstanbul'da Maya isimli kadın aracılığıyla temin ettiği kadınları Hyatt Regency ve Swissotel'de ayırttığı odalarda sanıklar Önder Piyade ve Servet Üst'e gönderdiği, tüm masrafları kendinin karşıladığı...
Swisotel resepsiyonuna sanık Önder Piyade'ye verilmek üzere zarf içinde para bıraktığı, (tanık ifadeleri var)
70 MİLYARLIK OTOMOBİL: Sanık Selçuk'un sanık Servet Üst'e (EÜAŞ Genel Müdürvekili) verilmek üzere 70 milyar bedelle otomobil aldığı, otomobilin yarı parasının sanık Muzaffer Nasıroğlu (AKP'ye geçen CHP milletvekili Nezir Nasıroğlu'nun kuzeni) tarafından ödendiği...
Şahin: İddialar gerçek dışı
İddianamede adı geçen AKP'li İdris Naim Şahin, adına avukatları Atilla Metin ve Mustafa Küçükkonyalı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Müvekkilimize isnad edilen suçlama haksız, dayanaksız ve gerçek dışıdır. Sayın İdris Naim Şahin aleyhinde böyle bir suç isnadı düşünüldüğünde yargısız infaz anlamına gelecek, kişilik haklarını rencide edecek şekilde yapılan ve yapılacak yayınlara karşı hukuki ve cezai müracaat haklarımız saklı tutulmaktadır" denildi.
İşte yargılanacak sanıklar
BÜROKRATLAR: EÜAŞ Genel Müdürvekili Önder Piyade, EÜAŞ Genel Müdür Yardımcısı Servet Üst, EÜAŞ'ta şube müdürü Mesut Dal, EÜAŞ'ta Daire Başkanı Fuat Kutsal, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Fuat Celebçi, Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bekir Aksoy, Bakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcısı Cemalettin Tüney
İŞADAMLARI: İbrahim Selçuk (Ezgi İnşaat), Niyazi İsmet Erten (Dinamik A.Ş. sahibi), Cemil Kazancı (Kazancı Holding), Muzaffer Nasıroğlu (FERNAS) Yaşar Gireğiz (FERNAS), Erhan Peker (Peker İnş., Cengiz Hasmer (Ezgi İnşaat'ta teknik müdür), Aslan Turancı (Asya Yıldızı Şti.)
ÇALIŞANLAR: Demet Göktaş (Müteahhit İbrahim Selçuk'un sekreteri), Yalçın Selçuk (Müteahhit Selçuk'un yeğeni)