Enerjide sular durulmuyor

İkinci Beyaz Enerji Operasyonu ile uzun süre gündemden düşmeyen Enerji Bakanlığı'nda bu kez sessiz sedasız Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) operasyonu oldu.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - İkinci Beyaz Enerji Operasyonu ile uzun süre gündemden düşmeyen Enerji Bakanlığı'nda bu kez sessiz sedasız Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) operasyonu oldu.
Sezer'in kararnamesini onaylamadığı bürokratlardan personelden sorumlu TEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Fethi Bulut, 'eleman alımında usulsüzlük' gerekçesiyle görevinden alındı. Enerji Bakanlığı kısa süre önce Elektrik Üretim A.Ş.'deki (EÜAŞ) 'şok operasyon' ile gündeme oturmuştu. EÜAŞ Genel Müdürvekili Önder Piyade ve Genel Müdür Yardımcısı Servet Üst 'yolsuzluk' iddiaları üzerine mahkeme kararıyla cezaevine gönderilmişti. İki ay geçmeden geçen yıl Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredilen TEDAŞ'ta 'usulsüzlük' gerekçesiyle Genel Müdür Yardımcısı Fethi Bulut görevinden alındı. Bakanlık yetkilileri Bulut'un görevden alınma nedenini 'personel alımında usulsüzlük' olarak açıkladı. TEDAŞ, geçen yıl aralıkta kaçak elektrikle mücadele için 2 bin 500 teknik eleman alımı yapacağını duyurmuştu.
Bakanlık yetkilileri, konuyla ilgili usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle TEDAŞ ve bakanlığın teftiş kurullarının Bulut hakkında soruşturma başlattığını, görevden alma operasyonunun da soruşturmanın selameti için gerçekleştirildiğini belirtti. Bulut'un yakın çevresine, "Yolsuzluk da, soruşturma da olmadı. Biz Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) göre eleman alıyoruz. Beni kimse görevden almadı, kendim görevden azlimi istedim" dediği öğrenildi.
Vekâleten yardımcıydı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem'in, geçen ay Enerji Bakanlığı'ndaki atamalarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Fethi Bulut hakkında kamuda üst düzey olamayacağına dair idari tedbir kaydı bulunduğu öne sürülerek, bu konuda Bulut'un açtığı davayı kaybettiği, olumsuz siciline rağmen genel müdür yardımcılığına getirildiği belirtilmişti. TEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Bulut'un kararnamesi Köşk'ten onaylanmadığı için görevini vekâleten yürütüyordu. Bulut'un kararnamesinin Köşk'e takılması ile ilgili 'irtica' yorumları yapılmıştı.
2. Beyaz Enerji Operasyonu kapsamında tutuklanan EÜAŞ Genel Müdür Yardımcısı Servet Üst'ün görevinden alındığına ilişkin kararname ise Resmi Gazete'de yayımlandı. Boşalan genel müdür yardımcılığı ile yönetim kurulu üyeliğine Sefer Bütün getirildi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel Müdürlüğü (Botaş) Yönetim Kurulu üyeliğine de Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Saltuk Düzyol atandı.