Enerjide yasa çıkmadan ihale şartnamesi hazırlandı

Enerji dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinin altyapısını hazırlayan yasa tasarısının görüşmelerinde AKP'li Taner Yıldız, yasa çıktıktan sonra ilan edilecek ihale şartnamesinin hazırlandığını açıklayıp bazı maddelerini okudu.

ANKARA - Enerji dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinin altyapısını hazırlayan yasa tasarısının görüşmelerinde AKP'li Taner Yıldız, yasa çıktıktan sonra ilan edilecek ihale şartnamesinin hazırlandığını açıklayıp bazı maddelerini okudu. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise buna rağmen, "Hazırlanmış bir şey yok" dedi. Tasarı üzerinde AKP adına konuşan Yıldız, şunları söyledi:
"Şu anda kesinleşmemiş ihale şartnamesinde -ki, biz buna taslak ihale şartnamesi diyoruz- dört ana faktör vardır. Bir yatırımcının masanın etrafına oturabilmesiyle alakalı dört tane ana faktör vardır. Birincisi -ki, biz buna ön yeterlilik diyoruz- teknik puandır. 100 üzerinden 20 alan buna girer. Bu nedir; satılan kilovatsaatin o ilgili enerji dağıtım, elektrik dağıtım anonim şirketinin kilovatsaatinden büyük olması lazımdır. Bunu sağlayabilen firma 20 puan alır. Sağlayamazsa da alamaz. Ama, buna rağmen o masanın etrafına yine oturabilir.
İkinci şart deneyimidir. Bu, aynı işle alakalı sektör deneyimidir. Bu da 100 üzerinden 20 puan alır. Buradaki müşteri yapısı, müşteri portföyü son üç yılın enerji dağıtım, o elektrik dağıtım anonim şirketinin portföyünden büyük olmak durumundaysa 20 puan daha alır. Bunu sağlayamamış herhangi bir yerli firma da olabilir. Yine önemli değil. Yine bu taslak şartnameye göre dahi o ihaleye girebilir. Niçin; üçüncü şart da, eğer mali varlıkları o elektrik dağıtım şirketinin duran varlık defter değerinden 1,5 kat daha fazlaysa, bu 30 puanla girebilir. 50 puan üzerinde alabilmesi için bu saydığım üç maddeden ikisini alması yeterlidir. Eğer bu da yeterli değilse, herhangi bir yerli yatırımcı veya yabancı yatırımcının öz sermaye miktarı o elektrik dağıtım anonim şirketinin duran varlık defter değerinin yüzde 60'ı kadarsa ve bundan daha büyükse, bu da 30 puan alarak girebilir. Sonuçta, 50 puan alan bir şirket, yerli veya yabancı bir yatırım şirketi bu ihaleye girebiliyor."
Yabancıya avantaj
CHP sözcüsü Tacidar Seyhan, ihaleye yerli firmaların giremeyeceğini belirterek, şartnamenin yabancı firmalar için hazırlandığını belirtirken, Anavatan Partisi sözcüsü Selami Yiğit de, "Daha tasarı çıkarılmadan elektrik dağıtım ihalelerine ilişkin ihale şartnamelerinin hazır olduğu yönünde iddialar vardır. Bu şartnamelerle ihaleye katılacak şirketlerde en az üç yıllık iş deneyimi ve ağır teknik yeterlilik kriterleri aranmaktadır. Açılacak dağıtım ihalelerinde yerli firmaların yeterlilik almaları mümkün olmayacak, yabancı firmalara büyük avantajlar sağlanacaktır" dedi.
Buna karşın AKP'li Yıldız, Türkiye'de bu koşullara uyan 41 şirket bulunduğunu, bunların listesinin de kendisinde olduğunu anlattı ve "Yatırımları yapabilecek şirketlerin olması açısından bu güç istenmiştir. Müsaade edin de güçlü şirketlerin girmesini de sağlayalım bunlara" dedi.
Unakıtan zorda kaldı
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise yasa çıktıktan sonra enerji dağıtımlarıyla ilgili özelleştirme prosedürlerlerinin başlayacağını söyledi ve ihale şartnamesinin hazırlandığı iddialarına şu yanıtı verdi: "Böyle bir şey söz konusu değil. Daha henüz prosedür başlamadı, Özelleştirme çalışmalarına, şartname çalışmalarına başlamadı. Böyle bir şey yok. Hazırlanan bir şey yok. Sanki bir şartname hazırlanmış gibi, efendime söyleyeyim, yok, yerlilere kapandı, yabancılara açıldı...
Böyle bir şey söz konusu değil. Biz bunları yaparken, herhalde yerli firmalarımızı düşüneceğiz. Lütfen, duyumlara itibar etmeyelim. Ne böyle bir şartname söz konusu, ne hazırlanmış şartnameler var ne de Özelleştirme'de böyle bir çalışma var."
Kemal Unakıtan, CHP'li Hüseyin Bayındır'ın, "Taslak var", Tacidar Seyhan'ın "Milletvekiliniz okudu" uyarılarına da, "Taslak falan yok. Özelleştirme İdaresi şartnameleri hazırlar, o zaman şartname ortaya çıkar. Şimdi, herkesin kafasında ne olduğunu ben bilmem; ama, şartname yok" karşılığını verdi.