Enerjinizi büyüyen ekonominize harcayın

Enerjinizi büyüyen ekonominize harcayın
Enerjinizi büyüyen ekonominize harcayın
Avrupa'yı sarsan ekonomik kriz, uzun süredir dünya medyasında geniş yer bulurken Çin, Hindistan, Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerdeki büyümenin göz ardı edilmesi eleştiriliyor.

London School of Business and Financial (Londra İşletme ve Finans Okulu-LSBF) Yönetim Kurulu Başkanı Aaron Etingen, büyümekte olan ülkelerdeki durumun, en az felaket senaryoları eşliğinde tartışılan kriz kadar görülmeye değer olduğu yorumunu yaptı.

Bir programa katılmak için geldiği İstanbul 'da soruları yanıtlayan Etingen, "Yunanistan gibi küçük ülkelerdeki krizi değil, gelişen ekonomilerdeki başarıyı görüp enerjimizi o yönde harcamalıyız." dedi. Etingen, Türklere, açılan ekonomik fırsat kapılarını değerlendirebilecek hazırlığı yapmasını tavsiye etti.

AVRUPA’DAKİ KRİZ BİR FIRSAT
"11 milyon nüfuslu Yunanistan'daki krizi bütün kapıları kapatmış gibi yorumlayıp Asya ülkelerinde yüz milyonlarca kişinin orta sınıfa geçmesini göz ardı etmek talihsizlik." diyen Etingen, Avrupa krizinin, dünyadaki diğer ekonomilerde oluşturduğu fırsatlara dikkat çekti.
LSBF'nin Yönetim Kurulu Başkanı, Avrupa'dan ümidi kesen küresel markaların Türkiye 'ye yönelmesini de bu avantajlardan biri olarak gösterdi. Dünya basınındaki kriz haberlerini eleştiren Etingen, "Mesela Hindistan'da beş yılda 160 milyon nüfus artışı yaşandı. Oradaki nüfusun artışında bir Avrupa daha doğmuş gibi. Türkiye'deki üretmeye ve tüketmeye hazır dinamik nüfus, Hindistan ve Brezilya'da milli gelirin artışı; bütün bunlar bir başarı ve fırsatların açılması. Ama Yunanistan ve İspanya'daki krizi sanki bütün kapıların kapanması gibi yorumlayarak karamsarlığa itiliyor insanlar." dedi.

Euro Bölgesi'ndeki krizin, iş dünyasını yeniden ekonominin temel unsuru olan üretime döndürdüğünü vurgulayan Etingen, şunları aktardı: "Önceden üreten insanlar zenginleştikçe finans sektörüne kaydı. Avrupa'da hükümetler ekonomiyi para basma faaliyetinin üzerine inşa ederek dönüş noktasına geldi. Yani herkes ana unsurları unutarak paranın kendisine odaklandı. Bankalar ve finans sektörleri paraları dağıttı ve bunun peşinden de patlama oldu."

Ekonomide oluşturulan balonun patlamasıyla banker ve finansçıların yeniden üretime döndüğünü söyleyen Etingen, "İnsanlar bankacılığı bırakıp en başa, yani üretmeye döndü. Benim çevremdekilerin de kimi tarımla uğraşıyor, kimi gıda sektörüne döndü. Bazıları ise temiz su üretiyor." ifadelerini kullandı.

“İYİ İŞLETME EĞİTİMİ ALIN” TAVSİYESİ
London School of Business and Financial Yönetim Kurulu Başkanı Etingen, ekonomileri hızla büyüyen ülkelerde bir süre sonra sahip olduğu yüksek potansiyeli kontrol edecek iş insanlarına ihtiyaç doğacağını söyledi. Bu tür ülkelerdeki gençlere iyi bir işletme eğitimi almalarını tavsiye ederek Brezilya'dan örnek veren Etingen, "Brezilya'da ekonomi büyüdü ama o ekonomiyi kontrol edecek iş insanları olmadığından Avrupa ve Amerika'da eğitim almış Brezilyalıların maaşı Avrupa'dakinden 3 kat daha yüksek. Aynı şey Türkiye'de de görülecek. Türkiye'de yatırımın artması, ekonomisinin yükselmesi bu tarz eğitimli ve küresel MBA'ya sahip olan şahıslara ihtiyacı artıracak." öngörüsünde bulundu.

bigPara.com