Enerjisa dağıtım ihalesinde iddialı

Enerjisa dağıtım ihalesinde iddialı
Enerjisa dağıtım ihalesinde iddialı
Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman, 3 dağıtım ihalesinden birini mutlaka almak istediklerini söyledi.
Haber: BEGÜM GÜRSOY KAYA / Arşivi

Enerjisa, son elektrik dağıtım özelleştirmesi kapsamında yapılacak 3 ihaleden eli boş dönmeme konusunda kararlı. Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman, “3 bölgeden birini muhakkak almak istiyoruz” dedi. Başkent Elektrik Dağıtım özelleştirmesini aldıktan sonra öncelikle bu şirkete odaklandıklarını söyleyen Hakman, dağıtım faaliyetinde 6 milyonluk abone hedefleri bulunduğunu belirtti. Hakman, bu hedefe ulaşmak için de son ihalenin önemli olduğuna dikkat çekti.
Radikal’in sorularını cevaplandıran Hakman, Antalya , Adana, İstanbul ’un Anadolu Yakası, Gaziantep gibi illerin dağıtım faaliyetinin özelleştirileceği 3 ihale ile ilgili olarak değerlendirmelerini yaptıklarını belirtti. Hakman, Akdeniz, Toroslar ve İstanbul Anadolu Yakası olmak üzere 3 ihale için teklif sunacaklarını söyleyerek, “6 milyon abone hedefimize ulaşma iştahımızı da dahil ederek oluşturduğumuz bir değerlendirme var. Bizim değerlendirmemizin üzerinde fiyatlar olursa alamayabiliriz ama amacımız 3’ünden birini almak” dedi.

Özelleştirmede ciddiyiz
İstanbul’un Avrupa Yakası için çıkan yüksek fiyatlar ile ilgili olarak Selahattin Hakman, “Önceki ihaleye girdik ama başarılı olamadık. Kimsenin kendi iş planını değerlendirme durumunda değilim” diyerek, fiyatların kendi değerlendirmelerinin üzerinde çıktığını vurguladı.
Hakman, elektrik üretim özelleştirmesine ciddi olarak bakacaklarını belirterek, “Tek tek ihaleye çıkacak 4 tesis sonra portföyler var. Bunların hepsiyle tek tek ilgileneceğiz anlamına gelmiyor tabii. Bizim portföy yapımıza uyacak olanlarla ilgileneceğiz” dedi. 2015 yılına kadar belirledikleri hedefler olduğunu ancak bundan sonrası için de yeni hedefler ortaya koyacaklarını belirten Hakman, “Büyüme hedefimiz 2015 yılı ile kısıtlı değil” diye konuştu.

5.5 milyar euro yatırım yapılacak
2015 yılına kadar 5 bin MW’lik üretim yatırımı yapacaklarını kaydeden Hakman, “Şu anda 3.500 MW kurulu gücünde lisansımız var. Açılışını yaptığımız Bandırma 2’yi de katarsak lisanslı yatırım 4.500 MW’ye çıkıyor” dedi. Hakman, 2015 yılına kadar enerjideki toplam yatırımlarının vergiler hariç 5.5 milyar euro olacağını söyledi.

Piyasada fiyatlar rekabetçi olmalı Hakman, serbest piyasa yapısındaki fiyatların ve tarifeler yoluyla limitlenen fiyatların yatırım ihtiyaçlarını dikkate alan yapıda olması gerektiğini belirterek “Artan elektrik talebini karşılayacak yeni yatırımlar gerekiyor. Piyasayı düzenlerken bunlar da dikkate alınmalı” dedi. Hakman, serbestleşmede çok yol alındığını da söyledi.

Yerli kaynaklar için destek verilmeli Hakman, yenilenebilir enerji kaynaklarına verilecek teşvik oranlarını da değerlendirerek, “Rüzgârı çok bol olan bir yerde piyasa ile rekabet edecek üretim maliyetlerine ulaşabiliyorsunuz ama bunu bilinçli olarak daha fazla geliştirmek istiyorsa Türkiye , burada birtakım destekleri vermesi gerekiyor” dedi.

bigPara.com