Enerjiye büyük teşvik

Alım ve kur garantisi

Rüzgâr, güneş gibi enerji kaynaklarına yatırım yapanlara teşvik yolda. Tasarıya göre devlet yenilenebilir enerjiyle üretilen elektrik için 10 yıl alım garantisi verecek, fiyat 5.5 avro centin altına inmeyecek.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlara kredi kolaylığı sağlamak amacıyla, TEDAŞ ve özel sektör perakende elektrik dağıtım şirketlerinin alım garantisi çerçevesinde satın alacağı yenilenebilir enerji için kur güvencesi geliyor. TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı AKP'li Soner Aksoy ve altı arkadaşının verdiği yasa teklifine göre, yenilenebilir enerjide alım garantili elektriğin fiyatı 5.5 avro cent'in altında olamayacak.
Yasa teklifine göre, yenilenebilir enerji yatırımlarını teşvik amacıyla geçen yıl getirilen yedi yıllık alım garantisi süresi 10 yıla çıkarılacak. Alınacak elektrik enerjisi için uygulanacak fiyat, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun belirlediği önceki yıla ait Türkiye ortalama elektrik toptan satış fiyatı olacak. Bakanlar Kurulu, bunu yüzde 20 artırmaya yetkili olacak. Ancak, havzası 15 km.'den küçük veya havzasız hidroelektrik santrallarıyla, jeotermal, biyogaz, rüzgâr ve güneş kaynaklı enerji için fiyat, enflasyondan arındırıldıktan sonra 5.5 avro cent'ten aşağı olamayacak. Kur güvenceli alım 2015 sonundan itibaren işletmede 10 yılı tamamlamış tesisler için sona erecek. Perakende elektrik satış şirketleri, yükümlü olduğu elektriği işletmede 10 yılını doldurmayandan alacak.
Aksoy, yasanın bir yıl önce çıkmasına karşın, kur güvencesi olmayışı nedeniyle kredi temin edilemediğini, bu nedenle projelerin ertelendiğini söyledi. Güvence ve desteğin 10 yıla çıkmasıyla sektörün rahatlayacağını belirten Aksoy, yasa Bakanlar Kurulu'ndan gönderilirken de kur güvencesi olduğunu ifade etti. Nükleer santrallardan her biri 1.500 megavat gücündeki üç nükleer reaktöre 6-7 milyar dolar maliyet biçilirken, Aksoy'un YEK kapsamında yapılacağını öngördüğü 20 bin megavatlık yatırım 13 nükleer reaktöre eşit.
Zorlu'dan yedi rüzgar santralı
Öte yandan Zorlu Enerji, Germania Wind Park GMBH ve Ezse Elektrik Üretim, güçlerini birleştirerek Türkiye'de yedi adet rüzgâr santralı projesi üzerine görüşme kararı aldı. Zorlu Enerji'den yapılan açıklamada, Babadağ, Türbe, Samandağ, Hereke, Meydan, Kabaklar ve Bergama bölgelerinde düşünülen projelerin büyüklüğünün 285 megavayta ulaştığı aktarıldı. Açıklamada, bu değerin, Türkiye'nin mevcut rüzgâr enerjisi kurulu gücünün beş katına yakın olduğu söylendi. Ayrıca, Ezse Elektrik'in yüzde 100 hissesinin Zorlu Enerji tarafından satın alınmasına ilişkin görüşmeye başlandığı ifade edildi.