Enflasyon 3 yılın zirvesinde

Enflasyon 3 yılın zirvesinde
Enflasyon 3 yılın zirvesinde
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,56, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) yüzde 0,38 arttığını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Ocak ayında TÜFE yüzde 0.56, ÜFE yüzde 0.38 arttı. Yıllık TÜFE 10.61, ÜFE yüzde 11.13 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon TÜFE'de Kasım 2008'den beri en yüksek düzeye çıktı. TÜFE'de ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 2,06 ile ulaştırma grubunda görüldü.

Ocak ayında endekste yer alan gruplardan çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1,79, ev eşyasında yüzde 1.58, konutta yüzde 1.32, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.13, eğlence ve kültürde yüzde 0.83, lokanta ve otellerde yüzde 0.75, sağlıkta yüzde 0.09, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0.02 artış meydana geldi. Haberleşmede yüzde 0.01, eğitimde yüzde 0.05, giyim ve ayakkabıda yüzde 7.88 düşüş gerçekleşti.

Yıllık bazda TÜFE’de en yüksek artış yüzde 18.53 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda oldu. Onu çeşitli mal ve hizmetler (yüzde 17.63), ulaştırma (yüzde 12.90), gıda ve alkolsüz içecekler (yüzde 11.67), ev eşyası (yüzde 11.65) izledi. Ocak ayının zam şampiyonu yüzde 34.58'lik artışla salatalık oldu. Onu yüzde 33.33'le piyango bileti, yüzde 25'le sayısal loto, yüzde 23.04'le beyaz lahana izledi. Köprü geçiş ücreti yüzde 13.34, doğalgaz abonman ücreti yüzde 12.38, otoban geçiş ücreti yüzde 11.31 arttı. (ntvmsnbc)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107760810776087

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EKONOMİ ZİRVEDE - Sedat Gürsel

  Bugünlerde ekonomide hep rekorlar kırılıyor galiba. Geçen gün de cari açıkta Cumhuriyet tarihinin en büyük açığını vererek rekor kırmıştık. Ancak tam da o günlerde TFF Başkanının istifası manşetlerde olduğu için pek üzerinde konuşulamadı. Tesadüf işte.

  hep başkasının yüzünden:) - ertanöngür

  AKP mükemmeldir:) kesin ergenekoncuların ve CHP'nin yüzündendir. Haa bir de bizden başka her yerde kriz var onun etkisi. Başka ülkeler olmasa ekonomiyi ne güzel ederlerdi:)))

  DİKKAT TÜİK... - Cemile Duru

  TÜİK, belirli ürünlerde kalite ayarlaması yapacağını da açıklamıştır. Kalite ayarlamasının hangi mallar için, hangi kural ve yönteme göre yapılacağı kamuoyuna açıklanmalıdır. Ayrıca kalite değişiminin dikkate alındığı her dönemde bunun enflasyon endeksine etkisinin ne olacağının da kamuoyuna ayrıca açıklanmasını bekliyoruz. Bunlar açıklanmadan yapılacak düzeltmeler, enflasyon hesaplamasında keyfiliği artıracaktır. Faik Öztrak CHP Genel Başkan Yardımcısı

  Hesap uzmanı - Can1969

  Merkez Bankası 2012 yılında hepimizin cebini yakıcak. Enflasyon, genel de rantcıların elinde esirdir.Yandaş kazansın halkdan bize ne modundadır.Bu uyanıklarda, Ülkenin 9 yılından ziyade son beş yıllık enflasyonu hepten korkunçdur. Hükümet halkı üreten değil tüketen toplum yapmaya yöneliktir.Sadaka toplumundan bu sonuçlar çıkar. Artan işsizlik ve hızla yükselen cari açık olduğunu.CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak çok detaylı açıklamıştır .Takip edebilirsiniz..

  Teğet - Cumhuriyet 1907

  Memur,işçi,emekli derken kriz bizi teğet fena geçti:)

  Dersimiz Teğet Nasıl GEÇER... - Filiz Balcı Ulusoy

  ?Merkez Bankası 2012 enflasyon hedefini ancak sıcak para girişi olursa tutturabileceğini ifade etmektedir. Yani enflasyon hedefi sıcak paracıların risk iştahına emanettir. Bu durumda Hükümete ve TCMB?na şu soruyu soruyoruz. ?Türkiye?deki enflasyonun kaderini yabancıların risk iştahına ve sıcak paraya bağlıyorsanız siz o makamlarda niye oturuyorsunuz??. Bu politikanın maliyetinin hızla kaybolan rekabet gücü, artan işsizlik ve hızla yükselen cari açık olduğunu, halen anlayamadınız mı?? Bunları ben demiyorum.CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak diyor.Bakalım cevao verebilecekler mi 'teğet' ekonomistleri...

  %2.52.5 zam öneriyorladı memura! - faruk sonmez

  memura 2.52.5 zam öneriyordu sevgili hükümet. hesabın bu yılda tutmayacağı yine belli oldu. her şerde bir hayır vadır derler ya tamda öyle oldu memur zamlarının netleşmediği hayırlı oldu. acaba şimdide 2.52.5 zam önerebilecekler mi?