'Enflasyon ağustostan sonra düşer'

Uluslararası Para Fonu'na göre, Türkiye'de ağustostan itibaren enflasyon düşmeye başlayabilir.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu'na göre, Türkiye'de ağustostan itibaren enflasyon düşmeye başlayabilir. IMF kaynaklarından edinilen bilgiye göre, gelecek aydan itibaren enflasyonun düşmeye başlamasıyla, ağustos-aralık dönemindeki enflasyondaki gerileme, 2006 genel fiyatlarıyla, 2007 enflasyon hedefine olumlu yansıyacak.
IMF'ye göre, enflasyonla mücadelede her enflasyonist hareket ve belirsizlikle bant dışına çıkışlarda müdahale etmenin gereği bulunmuyor. IMF yetkilileri, enflasyon hedeflemesinde önemli olanın kısa vade değil, orta vadedeki hedefin yakalanması olduğuna işaret ediyorlar. Enflasyon hedeflemesine başlayan ülkelerin bu politikayı bıraktıkları ise henüz görülmedi. Enflasyon hedeflemesine geçen ülkelerde ilk yıl, uyum nedeniyle, enflasyonda belirli yükseliş olmuş. IMF kaynakları, aylık ya da çeyrek dönemler itibarıyla belirsizlik bandının dışına çıkılmasının önemli olmadığı görüşünde.
'Mektup değil içerik önemli'
Bununla ilgili Merkez'in gereken önlemi alacağı belirtilirken, bankanın bu yıl, hükümet ve IMF'ye enflasyon hedefinde sapma nedenini anlatan iki-üç açık mektup gönderebileceğini belirtiliyor. Aynı kaynaklara göre, mektup sayısından çok tespit, içerik ve ikna önemli. IMF ayrıca, elektrik ve doğalgazın vergilemeden muaf tutulmaması gerektiğini, AB'da sadece petrol yan ürünlerinde vergi muafiyeti olduğunu vurgulanıyor. IMF, stopaj indirimi sonrası oluşacak gelir kaybının ise tazmin edilebileceğini düşünüyor.