Enflasyon canavarı tahılla beslenecek

Enflasyon canavarı tahılla beslenecek
Enflasyon canavarı tahılla beslenecek
Gıda enflasyonu endişeleri tüm dünyada artarken TÜİK'in dün açıkladığı bitkisel üretim verileri Türkiye için de tehlike çanlarının çaldığını gösterdi.

Gıda enflasyonu, gelişmiş ülkeleri de içine alacak şekilde bir hayalet gibi ekonomi gündeminin üzerinde gezinirken Türkiye de bu sıkıntıdan nasibini almayı sürdürüyor. 2010 yılının özellikle yaz aylarından beri baş gösteren hububat üretimi sıkıntılarının önümüzdeki yıl da devam edeceği yönündeki veri Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) tarafından dün açıklandı.
 
TÜİK, Türkiye’de 2010 yılı bitkisel üretim miktarlarında bir önceki yıla göre, tahıl ürünlerinde yüzde 3.4, sebzelerde yüzde 2.6 ve meyvelerde yüzde 0.8 azalma beklediğini bildirdi. Bu durum fiyat artışına işaret ettiği için toplam enflasyon içinde yüzde 30 civarında payı olan gıda ürünlerinin canavarı beslemeye devam edeceğini gösteriyor.
TÜİK, 2010 yılı bitkisel üretimine ilişkin ikinci tahminlerini dün açıkladı. Buna göre, tahıl üretim miktarının bir önceki yıla göre yüzde 3.4 oranında azalarak yaklaşık 32,4 milyon ton olarak gerçekleşmesi öngörülüyor. 

Üretim geri viteste
 
Bir önceki yıla göre buğday üretimi yüzde 5.3 oranında azalarak yaklaşık 19.5 milyon ton, arpa üretimi yüzde 1.4 oranında gerileyerek 7.2 milyon ton, dane mısır üretimi yüzde 1.2 oranında düşerek 4.2 milyon ton, çeltik üretimi ise yüzde 14.7 oranında artarak 860 bin ton olarak tahmin ediliyor. Verilere göre, kuru fasulye üretimi yüzde 13.3, kırmızı mercimek üretimi yüzde 53.4 artacak, nohut üretimi ise yüzde 5.8 oranında azalacak. 

Patates üretimi yüzde 3.3 artarak, yaklaşık 4.5 milyon ton olarak gerçekleşecek. Yağlı tohumlardan ayçiçeği üretiminde yüzde 15.4, yerfıstığı üretiminde yüzde 9, soya üretiminde yüzde 43.1 oranında artış bekleniyor, kolza üretiminin ise yüzde 3.4 oranında azalacağı öngörülüyor. 

2010 yılının ilk erken tahmininde sebze üretimin bir önceki yıla göre yüzde 2.6 oranında azalarak, yaklaşık 26 milyon ton olacağı öngörülüyor.
Bu yıl yumru ve kök sebzelerin yüzde 2.5 oranında artması, meyvesi için yetiştirilen sebzelerin yüzde 3.3, başka yerde sınıflandırılmamış diğer sebzelerin üretiminin yüzde 3 oranında azalması bekleniyor. (Finans Servisi)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Mısır

  ,

  Türkiye

  ,

  TÜİK