Enflasyon cephesinde ilk iyi haber İTO'dan

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) perakende fiyatlar endeksi haziranda bir önceki aya göre yüzde 0.10 düştü. Bu gelişme yarın açıklanacak enflasyonun da beklendiği gibi yüksek çıkmayabileceğini gösteriyor.

İSTANBUL - İstanbul'da tüketici fiyatları geçen ay yüzde 0.10 oranında azaldı. Nisan ve mayıs aylarında enflasyon cephesinde yaşanan fırtınanın ardından İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) endekslerindeki bu gelişme Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yarın açıklayacağı Türkiye geneline ilişkin enflasyon oranlarının da beklenenin oldukça altında kalabilme olasılığı bulunduğunu ortaya çıkardı. Döviz kurlarındaki yükseliş ise kendisini toptan eşya fiyatlarında gösterdi ve toptan fiyatlar haziranda yüzde 1.75 oranında arttı.
İTO'nun perakende fiyatlar endeksi haziranda bir önceki aya göre yüzde 0.10 oranında azaldı. TÜİK'in tüketici fiyatları endeksine (TÜFE) denk gelen perakende fiyatlar endeksi mayısta ise yüzde 1.6 artış göstermişti. Perakende fiyatlar endeksi geçen yıl haziranda da yüzde 0.42 azalış kaydetmişti. Geçen yıl yüzde 3.62 olan perakende fiyatlarda yılın ilk altı aylık dönemindeki artış, bu yılın aynı döneminde yüzde 3.93 oldu. Perakende fiyatlarda geçen yılın haziran ayına göre yüzde 11.64 olan artış oranı, 12 aylık ortalamalara göre de yüzde 10.76 olarak gerçekleşti. Geçen yıl sonunda yıllık artış yüzde 6.82, yıllık ortalama artış ise yüzde 7.89 olmuştu. İTO'ya göre perakende fiyatlarda düşüş olması üreticilerin toptan fiyatlardaki artışı tüketiciye yansıtamadıklarını gösteriyor.
Ev eşyasında artış var
Haziranda gıda harcamaları yüzde 1.9 düştü. Konut harcamaları grubunda yüzde 0.89, ev eşyası harcamaları grubunda yüzde 3.26, giyim harcamalarında yüzde 1.61, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 0.02, ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubunda yüzde 1.32 artış oldu. Kültür, eğitim ve eğlence harcamaları ise yüzde 0.39 arttı. Perakende fiyatlarda gıda fiyatlarından kaynaklanan sürpriz düşüşe rağmen toptan fiyatlar ise bir önceki aya göre yüzde 1.75 arttı. Döviz kurunun önemli etkisi gözlenen toptan fiyatlar mayısta ise yüzde 2.29 artmıştı.
İTO'nun toptan fiyatlar endeksi bu yılın ilk altı aylık döneminde yüzde 6.07'yle geçen yılın eş dönemindeki yüzde 2.45'in üzerine çıktı. Toptan fiyatlardaki yıllık artış ise yüzde 9.02 oldu. Toptan eşya fiyatları endeksinde yer alan gıda maddeleri grubunda haziranda yüzde 1.42, işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 0.90, madenler grubunda yüzde 9.80 artış görüldü. Mensucat grubundaki maddelerin fiyatları yüzde 6.72 oranında düştü. İnşaat malzemeleri grubunda yüzde 2.75, enerji maddeleri grubunda yüzde 3.94 artış oldu.