'Enflasyon düşüşüne direnç riski var'

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, enflasyonun orta vadeli hedefin belirgin biçimde üzerinde seyrettiğine dikkat çekerek, kamu harcamalarındaki artış etkisinin öngörülmemesi...

ANKARA - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, enflasyonun orta vadeli hedefin belirgin biçimde üzerinde seyrettiğine dikkat çekerek, kamu harcamalarındaki artış etkisinin öngörülmemesi, bekleyişlerin yüksek seyretmesi ve hizmet fiyatlarına ilişkin belirsizliklerin enflasyonun düşüş yönünde tahmin edilenden daha güçlü bir direnç gösterme riskini de beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Para Politikası Kurulu'nun 21 Aralık'ta yaptığı değerlendirme özeti yayımlandı. Değerlendirmede, gıda fiyatlarının enflasyon üzerinde bir risk unsuru olmaya devam ettiği belirtildi.
Kasımda yüksek artışını sürdüren kira kaleminin, hizmet fiyatları enflasyonundaki yavaşlamayı sınırladığı da vurgulandı. Merkez Bankası, enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ile altın fiyatları dışlanarak hesaplanan özel kapsamlı endeksi ile ölçülen enflasyonda 2007 yılının ikinci çeyreğine kadar önemli bir düşüş beklemediğini açıkladı. Ekonomide gözlenen yavaşlamanın durgunluk düzeyine ulaşmayacağı ve ekonomik faaliyetin aşamalı olarak toparlanacağı tahmini yapılırken, 2006 yılı büyüme oranının düşük bir düzeyde gerçekleşmesinin sürpriz olmayacağı ifade edildi.