Enflasyon haziranda yerinde saydı Merkez'in patikasını alttan ıskaladı

Durgunluk enflasyonu frenlemeye devam ediyor. Enflasyon haziranda TÜFE'de yüzde 0.11, ÜFE'de yüzde 0.94 arttı. Yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 5.73 oldu. Merkez Bankası enflasyonun haziran sonunda yüzde 6.8 olacağını öngörmüştü

İSTANBUL - Üstü üste iki çeyrek küçülen teknik olarak resesyona (durgunluk) giren Türkiye ekonomisi yüzde 15.8’e ulaşan işsizlik oranıyla bu durumunu pekiştirirken doğal olarak enflasyon da yaşamıyor. Enflasyon azalan iç taleple, beklentiler dahilinde haziran ayında TÜFE’de yüzde 0.11, ÜFE’de yüzde 0.94 arttı. Anketlerde tüketici fiyat endeksinin yüzde 0.09, üretici fiyat endeksinin ise yüzde 0.35 arttığı tahmin ediliyordu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 5.73, ÜFE’de yüzde -1.86 oldu.
Altı aylık dönemde enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 1.83, üretici fiyatlarında yüzde 3.27 oldu. Merkez Bankası enflasyonun haziran sonunda alt sınır olarak yüzde 6.8 olacağını öngörmüştü. Böylece enflasyon hedefle uyumlu patikanın alt sınırını ilk kez ıskaladı. TÜFE’de ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 2.82 ile ulaştırma grubunda yaşandı. Ekonomistler ekonomik durgunlukla birlikte yaz aylarında enflasyondaki düşüşün süreceğini tahmin ediyor.

Gıda ve giyimde düşüş
Haziran ayında endekste yer alan gruplardan haberleşmede yüzde 1.17, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0.98, eğlence ve kültürde yüzde 0.97, eğitimde yüzde 0.93, konutta yüzde 0.70, lokanta ve otellerde yüzde 0.38, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0.01 artış görüldü. Ev eşyasında yüzde 0.06, giyim ve ayakkabıda yüzde 0.79, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.56 düşüş gerçekleşti. Sağlık grubunda ise değişim olmadı. Yıllık bazda TÜFE’de en yüksek artış yüzde 11.65 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda oldu.

Yurtiçi turlar şampiyon
Onu yüzde 11.13’le konut, yüzde 9.68’le gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 8.43’le lokanta ve oteller izledi. Sektörel bazda bakıldığında fiyatlar tarımda yüzde 1.69, sanayide yüzde 0.77 arttı. Yıllık bazda tarım sektöründe yüzde 2.86 artış, sanayide yüzde 2.90 düşüş yaşandı.ÜFE sonuçları sanayinin alt sektörleri bazında değerlendirildiğinde en yüksek aylık artış yüzde 15.25 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı alt sektöründe gerçekleşti. Sanayinin üç sektöründen imalat sanayi sektöründe yüzde 1.49, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0.26 artış, elektrik, gaz, su sektöründe yüzde 7.80 düşüş görüldü.
Tüketici fiyatları endeksi kapsamındaki mal ve hizmetler içinde haziran ayında en yüksek fiyat artışı yüzde 30.32 ile bir haftalık ve daha uzun süreli yurt içi turlarda yaşanırken, en fazla düşüş yüzde 52.85’le kirazda yaşandı.
Haziran efnlasyonu ile ilgili ekonomistler süpriz bir durumun ortayı çıkmadığını belirtiyor:

* Güldem Atabay (Ekspres Invest Başekonomisti): Beklentiler dahilinde. Enerji fiyatlarındaki artış kısmen yansımış. Onun dışında yıllık enflasyonda hafif bir sıçrama var. Temmuz-ağustosta bu tekrar düşüşe geçecektir. Bundan sonra bu civarlarda stabilize olacağını düşünüyorum. Sene sonu 5.2 beklentim. 2010 için de altı ve üstü olduğu için, MB’nin bir, iki indirim yaptıktan 8.25’e indirdikten sonra duracağını, piyasada şu anda tartışılan ‘acaba 150-200 daha indirir mi?’ tartışmasına katılmıyorum. Duracağını düşünüyorum 8.25’de. Dolayısıyla temmuzdaki toplantıda muhtemelen 25, bir ihtimal 50 baz puan indirim yapacaktır. Faizlere etkisi sınırlı olur. Faizler bu civarda kalır. Ama sene sonuna doğru faizlerin de yukarı doğru dönmesini bekliyorum. 

* Seltem İyigün (Akbank Hazine Ekonomisti): Enflasyonda sürpriz yok. Çünkü iç talep çok düşük ve fiyatlar üzerinde bir baskı görünmüyordu. En büyük düşüş gıdada görülüyor. Önümüzdeki dönemde de bu trend devam eder. Tütün ürünlerine yapılan zammın negatif etkisi yansıyacak. Ancak TÜFE ekime kadar bir miktar yükselse de, sonra yine düşecek. Yılı yüzde 5.5 civarında kapamasını bekliyoruz. (Radikal)