'Enflasyon hedef altında kalabilir'

İSTANBUL - Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın nisan ayı fiyat gelişmeleri raporunda, enflasyonun kısa vadede düşüş trendini sürdürmesinin ve yıl sonunda da hedefin altında gerçekleşmesinin beklendiği belirtiliyor.
Merkez Bankası’nın söz konusu raporunda, temel enflasyon göstergelerindeki düşüşün kısmen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarındaki indirimleri yansıttığı ve bu etkiler arındırıldığında da enflasyonun ana eğiliminin aşağı yönlü olduğunun gözlemlendiği dile getirildi.
Bu açıklama özellikle mali piyasalar üzerinde esen iyimser rüzgârları kuvvetlendirdi.  

Hizmet yavaşlıyor

Alt kalemler bazında bakıldığında ise, bütün temel gruplarda enflasyonun gerileme eğiliminde olduğunun belirtildiği Merkez Bankası’nın söz konusu raporunda ayrıca, özellikle hizmet kalemlerindeki yavaşlamanın da giderek daha fazla belirginleştiğine dikkat çekildi.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) önceki gün kamuoyuna açıkladığı verilere göre, nisan ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0.02 oranında, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ise yüzde 0.65 oranında artış kaydetti. (Radikal)