Enflasyon için iki risk

Merkez Bankası'nın hazırladığı rapora göre 2006'da enflasyon hedefini engelleyecek iki risk bulunuyor: Hizmet sektöründeki yüksek fiyat artışı ve petrol fiyatlarında süren belirsizlik.

ANKARA - Para Politikası Kurulu, kısa vadeli faizlerde 0.25 puan indirim kararı aldığı 27 Nisan toplantısında, hizmet sektörü ve petrol fiyatlarının enflasyon hedefi üzerinde iki risk unsuru olduğu değerlendirmesi yaptı ve hedef üzerinde kalma olasılığının yüksek olduğuna dikkat çekti.
Merkez Bankası ve Para Kurulu Başkanı Durmuş Yılmaz imzalı kurul değerlendirmesinde, martta tekstil, hazır giyim ve deri sektörlerindeki KDV indiriminin fiyatlara beklenen ölçüde yansıtılmadığı vurgulandı. Raporda, gıda fiyatlarındaki yüksek artışın devam etme ihtimali ve petrol fiyatlarına ilişkin belirsizliklerin kısa vadeli tahminler açısından risk oluşurduğu, başta kira olmak üzere hizmet sektöründeki yüksek fiyat artışlarının enflasyondaki düşüşü yavaşlatan unsurlar arasında yer aldığına vurgu yapıldı. Raporda şu değerlendirmeler yer aldı:
"Hizmet grubundaki fiyat artışı 2006 enflasyonuna katkısının yaklaşık 2.5-3 puan arasında olacağı öngörülüyor. Bu durumda 2006 yıl sonu hedefinin aşılmaması için mal grubu enflasyonunun yüzde 3'ün altında kalması gerekiyor; ancak son dönemde hammadde ve gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar göz önüne alındığında bu ihtimal yüksek görünmüyor. Buna göre 2006 sonunda enflasyonun hedefin üzerinde kalma olasılığı, altında kalma olasılığına kıyasla daha yüksek görünüyor." Petrol ve diğer hammadde fiyatlarındaki yüksek artışların enflasyon için risk unsuru olduğu, bu eğilim önümüzdeki aylarda da sürerse, petrol fiyatlarının 2006 yıl sonu enflasyonu üzerindeki olumsuz etkisi hissedilmeye başlayacağına dikkat çekilirken, Merkez Bankası'nın da gerekli tepkiyi vereceği hatırlatıldı.