Enflasyon korkusu faizleri yükseltti

Avrupa Merkez Bankası (AMB), beş yıllık aradan sonra ilk kez faiz yükseltti. Yüzde 2 ile tarihinin en düşük seviyesinde bulunan gösterge faizi, 25 baz puanlık artışla 2.25 oldu.

FRANKFURT - Avrupa Merkez Bankası (AMB), beş yıllık aradan sonra ilk kez faiz yükseltti. Yüzde 2 ile tarihinin en düşük seviyesinde bulunan gösterge faizi, 25 baz puanlık artışla 2.25 oldu. AMB'nin yaptığı çeyrek puanlık faiz artışı, yüksek enerji fiyatları ve aşırı ucuz kredi maliyetlerinin enflasyonu azdıracağına ilişkin kaygıların güçlenmesi üzerine geldi.
Trichet: Faizler düşük
Avrupa Merkez Bankası (European Central Bank-ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, ECB'nin faiz artırım kararının uygun para politikasının ayarlanması için gerekli olduğunu, faizlerin nominal ve reel anlamda düşük düzeylerde kaldığını söyledi. Faiz artırımının ardından basın toplantısı düzenleyen Trichet, bu kararla Merkez Bankası'nın fiyat istikrarına yönelik riskleri tanımladığını ve attığı bu adımın, enflasyon beklentilerinin güçlü şekilde çapalanmasına yardımcı olacağını ifade etti. Trichet, bankanın fiyat istikrarına yönelik her türlü riski yakından izlemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.
Faiz oranlarını en son 2000 yılında yükselten Avrupa Merkez Bankası, 2003 Haziran'ında da çeyrek puanlık bir indirime giderek temel faizini yüzde 2'ye çekmiş ve o tarihten itibaren hiçbir değişiklik yapmamıştı. Ancak Avrupa'da büyümeye yönelik kaygılara ve politik baskılara rağmen faiz artıran ECB'nin bu kararı, piyasalar açısından sürpriz olmadı.