Enflasyon neden 17 dakika erken açıklandı?

Enflasyon neden 17 dakika erken açıklandı?
Enflasyon neden 17 dakika erken açıklandı?
Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Birol Aydemir erken gelen açıklamayla ilgili konuştu.

EKONOMİ SERVİSİ- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu sabah son 14 ayın en düşük enflasyon rakamlarını açıkladı: Kasım ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0,38, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 1,66 oranında arttı. Kasım ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 6,37, ÜFE'de yüzde 3,60 oldu.

Ancak bu açıklama daha yapıldığı anda tartışma konusu oldu. Çünkü olması gerekenden 17 dakika önce yapıldı. TÜİK'in, verilerin erken yayınlanması konusunda Radikal'e yaptığı açıklamada araştırma başlatıldığı belirtildi.

TÜİK BAŞKANI AYDEMİR: "Sistemimizde açık var"

 Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Birol Aydemir, bugün enflasyon rakamlarının erken açıklanmasına ilişkin Bloomberg HT'ye açıklamalarda bulundu. Aydemir, sistem güvenliğinde açık olduğunu ve bunu bulmaya çalıştıklarını söyledi. Sistemdeki hatayı tespit ettiklerinde, bunu samimi olarak kamuoyu ile paylaşacaklarını söyleyen Aydemir, "TÜİK'in sisteminden kaynaklanan hataya ilişkin bazı ön tespitlerimiz var" dedi.

Tübitak'tan bir ekibi çağırdıklarını ve uzman ekiplerin araştırmaya başladığına dikkat çeken Aydemir, "TÜİK'in sisteminde oluşan bu hatanın sebeplerini araştırıyoruz" şeklinde konuştu.

Aydemir, "Reuters bilgileri 09:43'te almış ve yayınlamış. Bu çok yanlış bir " dedi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111035811103584

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Düşüş şüpheli değil ancak kalıcı da değil - turq_82

  Enflasyon rakamlarını incelediğinizde bu ay yaşanan düşüşü sağlayan en önemli faktörün yaş meyve-sebze başta olmak üzere gıda fiyatlarındaki düşüş olduğunu görürsünüz. Bu da son derece mâkul ve nedeni de son derece basit : İklim koşulları. Yaş sebze üretimi Türkiye'de iki şekilde yapılır : Kış aylarında seralarda yüksek maliyet ile, yaz aylarında tarlalarda düşük maliyet ile. Normalde Aralık ayına gelindiğinde tarlalardaki sebze üretimi çoktan durmuş, domates, biber, patlıcan, kabak vs vs çoktan kar altında kalmış olurdu. Aralık ayına geldik, İç Anadolu'da daha kar yağışı görülmedi. Kuru ayaz da olmadı. Tarlalardan hala kamyon kamyon sebze geliyor. Dahası elma, nar, armut, üzüm vs vs gibi meyvelerin de iklim koşulları yüzünden hasadı gecikti. Velhasılı beklenmedik bir ucuz maliyetli üretim fazlası var. Dahası, yaş meyve-sebze ürünleri için bizim en önemli ihracat kapılarımız Suriye, Irak ve İran. Ortadoğu'da yaşanan çatışmalar, ambargolar, çekişmeler bu ülkelere ihracatı neredeyse durduru. Bir yanda ucuz maliyetli üretim artışı olurken, arz fazlası yaşanırken, diğer yanda talep daraldı. Bunlar da doğal olarak fiyatları aşağı çekti. Bu enflasyon rakamlarını inandırıcı bulmayanlar en son ne zaman Aralık ayında kilosu 50 kuruşa domates yemişler bir düşünsünler....

  Burasi Radikal: Istenmeyen haberler itinayla itibarsizlastirlir. - Ayse Sule

  Belli ki birileri enflasyonun bu kadar dusuk cikmasina pek uzulmus. Bu guzel gelismeyi itibarsizlastirmak, hukumetin basarisi olarak yorumlanmasini engellemek icin kivranirken de, imdatlarina bu haber yetismis. Hay bin kunduz!

  Bu kuruma güvenirlilikte enflasyon rakamlarına eşdeğer. - citizen

  17 dakika erken ya da geç açıklanmasından daha da önemlisi bu nerdeyse sıfır düzeyindeki aylık enflasyon rakamlarına inanan bir allahın kulu var mı acaba. Kalem elinizde, size talimatı verenin en hoşuna gidecek rakamları yazıyor olsanız aksini hangi vatandaş inceleyip bulacak. Hatta bu arada kişi başına düşen milli geliri de 20.000 USD olarak açıklasaydınız, ne güzel olurdu.

  LİMON SATMAYI DENESENİZ... - Sedat Gürsel

  Bir ülkenin gelişmişliği salt Merkez Bankası'ndaki döviz rezervleriyle ölçülmez. Kurumlarının güvenilirliliği de önemli kriterdir. Son 10 yıllık AKP iktidarı, bir tek güvenilir kurum bıraktı mı? Eskinin en güvenilir kurumları bile güvenilmez oldu. Yargı'dan, YÖK'e güvenilir bir devlet kurumu kaldı mı? Redhack oluşumu devlete ait bütün internet sitelerine ellerini kollarını sallayarak, istedikleri an girebiliyorlar. Bu tablo da TÜİK'in güvenlik açığı varmış, enflasyon rakamları 17 dakika önce açıklanmış. Limon satmayı deneseler, belki daha başarılı olabilirler. Ne dersiniz?