Enflasyon neden 17 dakika erken açıklandı?

Enflasyon neden 17 dakika erken açıklandı?
Enflasyon neden 17 dakika erken açıklandı?
Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Birol Aydemir erken gelen açıklamayla ilgili konuştu.

EKONOMİ SERVİSİ- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu sabah son 14 ayın en düşük enflasyon rakamlarını açıkladı: Kasım ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0,38, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 1,66 oranında arttı. Kasım ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 6,37, ÜFE'de yüzde 3,60 oldu.

Ancak bu açıklama daha yapıldığı anda tartışma konusu oldu. Çünkü olması gerekenden 17 dakika önce yapıldı. TÜİK'in, verilerin erken yayınlanması konusunda Radikal'e yaptığı açıklamada araştırma başlatıldığı belirtildi.

TÜİK BAŞKANI AYDEMİR: "Sistemimizde açık var"

 Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Birol Aydemir, bugün enflasyon rakamlarının erken açıklanmasına ilişkin Bloomberg HT'ye açıklamalarda bulundu. Aydemir, sistem güvenliğinde açık olduğunu ve bunu bulmaya çalıştıklarını söyledi. Sistemdeki hatayı tespit ettiklerinde, bunu samimi olarak kamuoyu ile paylaşacaklarını söyleyen Aydemir, "TÜİK'in sisteminden kaynaklanan hataya ilişkin bazı ön tespitlerimiz var" dedi.

Tübitak'tan bir ekibi çağırdıklarını ve uzman ekiplerin araştırmaya başladığına dikkat çeken Aydemir, "TÜİK'in sisteminde oluşan bu hatanın sebeplerini araştırıyoruz" şeklinde konuştu.

Aydemir, "Reuters bilgileri 09:43'te almış ve yayınlamış. Bu çok yanlış bir " dedi.

bigPara.com