'Enflasyon nisan ayına kadar yükselecek 2010'u yüzde 6.5'un altında kapatırız'

'Enflasyon nisan ayına kadar yükselecek 2010'u yüzde 6.5'un altında kapatırız'
'Enflasyon nisan ayına kadar yükselecek 2010'u yüzde 6.5'un altında kapatırız'

Yılmaz, ?Tahvil faizlerinde 2010 için yatay seyir öngörüyoruz? dedi. FOTOĞRAF: ZEKERİYA ALBAYRAK / AA

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, enflasyonun yılı yüzde 5.5-5.6 seviyesinde kapatacağını açıklayıp, 'Ancak Nisan 2010'a kadar baz etkisi nedeniyle enflasyon yükselecek, yılı ise yüzde 6.5'in altında kapatırız' dedi. Yılmaz 'büyümeye geçtik' demek içinse erken olduğunu söyledi

İSTANBUL - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, enflasyonun 2009 sonunda yüzde 5 olan belirsizlik aralığı alt sınırına yakın olacağını belirterek, “Beklentimiz enflasyonun yılı yüzde 5.5-5.6 seviyelerinden bitirmesi yönünde. Ancak nisan ayına kadar bazı etkisi nedeniyle enflasyon yıllık bazda yükselecek. 2010 sonunda ise yüzde 6,5’lik hedefin altında kalacağını öngörüyoruz” dedi.
Yılmaz, İstanbul Genç Girişimciler Derneğinin ev sahipliğinde, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’nun düzenlediği ‘Genç İşadamları Soruyor’ toplantısındaki konuşmasında, 2009 ortasından itibaren TL’nin, dolar karşısında değer kazandığını, ancak bu değerlenmenin büyük ölçüde avro-dolar paritesindeki gelişmelerden kaynaklandığını kaydetti.

Büyüyoruz demek için erken
Konuşmasında büyüme verilerine de değinen Yılmaz, ‘Büyümeye geçtik’ diyebilmek için kapasite kullanım oranının birkaç ay daha izlenmesi gerektiğini söyledi
Yılmaz, ekim, kasım ve aralıkta bayramlar nedeniyle kapasite kullanımında dalgalanma olabileceğine işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü, “Faiz indirim süreciyle kredi piyasalarında olumlu gelişme başladı, ancak bu yeterli mi hayır değil.” Yılmaz,. TCMB araştırmalarının son dönemde bankaların rekabet nedeniyle kredi standartlarındaki sıkılaştırma eğilimlerini azalttıklarını gösterdiğini dikkat çekip, “Önümüzdeki dönemde de bankalar arasında rekabetin artacağını düşünüyorum” dedi. 

‘Para politikası etkilenmez’
Yılmaz, baz etkisinden dolayı 2010 Nisan ayına kadar enflasyonda artışın söz konusu olacağını da kaydederek, “Tamamen baz etkisidir, para politikasının duruşunu etkileyecek bir durum söz konusu değil, bunlara tepki vermemiz söz konusu olmayacaktır” diye konuştu.
Tahvil/bono piyasasında faizin 2010 için yatay bir seyir izlemesini öngördüklerini de belirten Yılmaz, “Bankalar için 2010’da bonodan kâr yazmak söz konusu olmayacak. Bankalar kredilerle para kazanacak” uyarısında bulundu.
2010’un bankalar için zor bir yıl olabileceğine de değinen Durmuş Yılmaz, “Bankaların kârlarını bu yıl rezervlerine koyup dağıtmamaları iyi olur” diye konuştu. Ekim-kasım ve aralıkta kapasite kullanım oranında dalgalanma yaşanabileceğinin de altını çizen Başkan Yılmaz, ancak değerlendirme  yapılırken bayram ve benzeri resmi tatil günlerinin de dikkate alınması gerektiğini söyledi. (Radikal)

Faizler uzun süre bu seviyelerini korur 
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bundan sonraki faiz kararları için veri bağımlığının önemli ölçüde arttığına dikkat çekerek, TCMB’nin faiz oranlarını mümkün olduğu kadar uzunca bir süre mevcut seviyelerde korumayı öngördüklerini söyledi. Toplantıda soruları da yanıtlayan Başkan Yılmaz faiz indirimine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: “Merkez Bankası bundan sonraki Para Politikası Kurulu’nda elindeki verilere, ekonomik canlanmanın seyrine ve gücüne bakacak ve ona göre karar verecek... Dünkü faiz kararı metni çok açık ve net. Bundan sonraki faiz kararları daha veri duyarlı hale geldi. Şuna dikkat çekmek istiyorum faizler mümkün olduğunca uzunca bir süre bu seviyelerdeki seyrini koruyacaktır” dedi. 

Teknik indirimi için erken
2009 için henüz uygulanmayan para politikası önlemlerinden teknik faiz indirimi ve DİBS geri alımına  da değinen Yılmaz, “Teknik faiz indirimi için henüz ortam oluşmadı bu konu 2010’da da yine gündemimizde olacak. Teknik faiz indirimi  için bankacılık sisteminin likidite açısından ciddi biçimde eksiye gitmesi gerekiyor. Şu an için bu ortam yok” diye konuştu. Yılmaz, DİBS geri alımları konusunun ise aralık ayında açıklanacak ‘2010 Yılı Para ve Kur Politikası’ içinde daha geniş şekilde yer alacağını  bildirdi. 

Sıcak paraya vergi yok
Yılmaz, Brezilya ve benzer diğer ülkeler gibi sıcak para girişlerine bir vergi getirilmesinin ise gündemlerinde olmadığını açıkladı. 

Aklımızı yemedik
İhracatçıların düşük kur eleştirililerini de yanıt veren Yılmaz, “Türkiye’nin ihracatında kurdan kaynaklanan sorunları yoktur demedik. Biz aklımızı peynir ekmekle yemedik. Ancak her şeyi kurun altına koyarak kolaycılığa kaçmayalım diyoruz. Bu araştırma (İhracatın bir takım yapısal sorunları var. Bunların üzerine eğilelim.) diyor. Biz yanlış yapmadık” açıklamasında bulundu.

Özür dilenecek bir şey yapmadık
Merkez Bankası (MB) Başkanı Durmuş Yılmaz, ‘Türkiye’de ihracatçıların, ithalat bağımlısı’ olduğuna yönelik bu hafta yaptığı tespit sonrasında bu kesimden gelen ‘Merkez Bankası Başkanı özür dilemeli’ eleştirilerine de yanıt verdi.
Merkez Bankası’nın 1 yıl aşkın süredir yaptığı çalışmada özür dilenecek, utanılacak bir durum olmadığını söyleyen Yılmaz, ihracatçıların başını iki elinin arasına koyarak, MB’nin yaptığı araştırmayı tekrar incelemesi önerisinde bulundu.
Yılmaz, “Allah kimseye utanacağı bir iş yaptırmasın. Ancak bir yaptığımız çalışmada utanacağımız ya da özür dilememiz gereken bir husus yaptığımızı düşünmüyoruz” dedi. İhracatçılarla, MB karşı karşıya getiren çalışma hakkında bilgi veren Yılmaz, “Bir yılı aşkın süredir MB’nin 8 elemanı 16 il’de yaklaşık 140 firma ile yüz yüze, bir saat, iki saatlik yaptığı görüşmelerin ardından bu çalışmanın sonuçları ortaya çıkmıştır. Ne söylediğimiz gayet açık ve nettir” dedi.