'Enflasyon sapmaz'

Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Abdüllatif Şener, enflasyonun gidişatında bir sapma olmadığını, yıl sonunda enflasyonun, "Merkez Bankası'nın tahminleri ve piyasa beklentilerinde yer alan bir bantta" gerçekleşeceğini söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Abdüllatif Şener, enflasyonun gidişatında bir sapma olmadığını, yıl sonunda enflasyonun, "Merkez Bankası'nın tahminleri ve piyasa beklentilerinde yer alan bir bantta" gerçekleşeceğini söyledi.
Akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili alınan önlemler ve bu konuda hazırlanan kanun taslağı hakkında bilgi vermek amacıyla Yeni Başbakanlık binasında basın toplantısı düzenleyen Şener, sonrasında soruları yanıtladı.
'Enflasyonda yükselme eğilimi var mı' sorusu üzerine Şener, nisan enflasyonunun piyasa beklentilerinin üzerinde olduğuna dikkat çekip, bunda petrol fiyatlarının önemli etkisi olduğunu söyledi. Nisanda en fazla fiyat artışı görülen kalemlerden giyimde de mevsimlik değişim olduğunu, sezon değişikliğinden kaynaklanan bir yükseklik bulunduğunu vurgulayan Şener şöyle konuştu: "Bu fiyat artışı, yaz sezonu boyunca artış kabiliyetine sahip değil. Akaryakıt fiyatlarının önemini yadsımamak lazım. Enflasyonun gidişatında bir sapma yoktur. Yıl sonunda hedef alınan bantta bir enflasyon gerçekleşecektir."
Akaryakıtta vergi yükü
Enflasyonu tetikleyen yüksek miktarlı kira artışlarına yönelik, "Önlem alınıp alınmayacağı" sorusuna ise Şener, daha önce bu yönde yapılan bir düzenlemenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini hatırlattı ve "Serbest piyasa ekonomisinde kira artışlarına, bedellerine sınır getirmek mümkün değil" dedi.
"Akaryakıtta vergi yükü düşürülür mü?" sorusuna Şener, hükümetin kamu finans dengesinde iyileşme hissettiğinde vergilerde iyileştirmeler düşünebileceğini söyledi. TBMM'de, kendisine ait 'Her Mülkiyeli biraz komünisttir' ifadesinin tartışıldığının hatırlatılması üzerine Şener, "Söylediğim sözlerin hâlâ doğru olduğuna inanıyorum" derken, bu düşünceye (komünizm) karşı oldukları halde çok sayıda kişinin kendisine hak verdiğini söyledi. Bu değerlendirmenin ardından, "Latin Amerika gibi IMF ile ilişkiler kesilir mi?" sorusuna Şener, "Cevap vermiyorum" demekle yetindi.
IMF ile devam
Önceki günkü açıklamalarının yanlış değerlendirildiğini de söyleyen Bakan Abdüllatif Şener, "IMF'ye borcumuzun tamamını ödemeyi düşünmüyoruz ama Türkiye ekonomisi ödeyebilecek düzeydedir" dedi. Şener, gazetecilerin "IMF'ye borcu kapatma eğilimi var mı" şeklindeki soru üzerine, bu konuda yapılan açıklamaların, "borcun tamamını bir defada kapatıp IMF ile ilişkiyi sona erdirme" şeklinde değerlendirilmemesi gerektiğini belirtirken, Türkiye ekonomisinde olumlu gelişmelere dikkati çekti.
Şener, şöyle devam etti: "Böyle bir ortamda Türkiye ekonomisi, IMF'ye borçlarını ödeyebilecek durumdadır. Ama IMF ile yapılan stand-by anlaşmasının süresi doluncaya kadar biz bu programı, birlikteliği sürdüreceğiz."
'Türbanı az konuşalım'
Bakan Şener, "IMF'ye borcu kapatma ve türbanla ilgili söylemlerin, seçim söylemi olup olmadığı" konusundaki görüşleri ile 'türban sorununun, hükümetin önceliği arasında kaçıncı sırada' olduğunun sorulması üzerine, şunları söyledi: "Seçimin, ekonomik sosyal gündemleri belirlemesinin çok doğru olduğu kanaatinde değilim. Biz 'seçim ekonomisi uygulamayacağız' derken de, genel anlamda bunu anlatmaya çalışıyoruz. Doğru her zaman doğrudur, yapılması gereken de her zaman yapılması gereken şeydir. 'Türban konusunda da' şahıs olarak sorarsanız, bazı şeyleri az konuşmalıyız diye düşünüyorum."