Enflasyon sepetine yeni yılda lüks araba girdi

Enflasyon sepetine yeni yılda lüks araba girdi
Enflasyon sepetine yeni yılda lüks araba girdi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) çift haneye çıkan enflasyonun sepetini değiştirdi. 3 Şubat'ta açıklanacak enflasyon sepetinden 9 ürün çıkarılırken, 12 yeni ürün de sepete alındı

TÜİK ayrıca 2012 yılında 15 adet gıda ürünü için aylık fiyat derleme periyodunu 2’den 4’e çıkaracak. Bu ürünler de; dana eti, koyun eti, tavuk eti (baget, göğüs, bütün), süt, yoğurt, beyazpeynir, yumurta, margarin, ayçiçek, zeytin, tozşeker, çay (kamelya ve özel) olarak belirlendi. Nedeni ise bu ürünlerde çok hızlı fiyat hareketi oluşması ve enflasyonu arttırması.
Ağırlıklar açıklanacak

TÜİK Başkanı Birol Aydemir, dün düzenlediği toplantıda, enflasyona ilişkin eleştirilerle ilgili, “Herhangi bir istatistiği atma ya da farklı hesaplama lüksümüz yok” dedi. Kamuoyunda TÜİK istatistiklerinin inandırıcılığına ilişkin bazen endişeler olabildiğini ifade eden TÜİK Başkanı, bunu değiştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Aydemir, bazı meyve ve sebzelerdeki aşırı fiyat oynamaları hatırlatılarak bu konuda neler yapılacağına ilişkin soruya karşılık, geçen yıl kiraz gibi bazı meyve ve sebzelerde bu tür ekstra fiyat oynaklıklarını tespit ettiklerini, ancak “istatistikçi namusu” açısından yıl içinde bir yöntem değişikliğine gitmediklerini söyledi. Aydemir, bu yıl söz konusu oynaklığın giderilmesine yönelik olarak 15 temel üründe ayda 2 kez fiyat alma yerine her hafta fiyat alma yoluna giderek yukarı veya aşağı yönlü aşırı sapmaları önleyeceklerini kaydetti. TÜİK olarak yöntem değişikliğine olaylardan hareketle değil, uluslararası standartlara uyum açısından bakacaklarını dile getiren Aydemir, “Rakam yüksek-düşük buna bakmayız. Yöntem doğruysa, rakamın ne çıkacağı TÜİK’in üzerinde duracağı bir konu değildir. İstatistik bilimi, uluslararası normlar neyse onun dışında başka bir işlem yapmayız” dedi. Aydemir ayrıca enflasyon sepetindeki ürünlerin ağırlıklarını 3 Şubat tarihinden önce internet sayfalarında açıklayacaklarını söyledi. 

Sepetten ne çıktı ne girdi
ÇIKANLAR

Üzüm yaprağı, erkek palto, ampul (şeffaf), çamaşır deterjanı (elde yıkama için), 5cc’lik enjektör, kamera (bilgisayar için-webcam), VCD ( film ), internet aylık ücreti (Tt net-çevirmeli), modem (ADSL)

GİRENLER

1 lt ayran, katı meyve sıkacağı, bulaşık deterjanı, araba yıkama ücreti, duş jeli, otomobil (2.0 cc) gibi ürünleri aldı. Ayrıca otoban ücreti, şehirlerarası tren ücreti, uçak ücreti, cep telefonu ücreti, özel televizyon aidatı.(radikal)

bigPara.com