Enflasyon şubatta durdu

Şubat ayında, Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) artış yüzde 0.02 olurken, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ise yüzde 0.11 arttı.

DİE, şubat ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Buna göre, Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) artış yüzde 0.02 olurken, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ise yüzde 0.11 arttı.
Şubat itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 8.69, ÜFE'de yüzde 10.58 oldu.
Merkez Bankası’nın anketine göre TÜFE’nin yüzde 0.6 çıkması bekleniyordu. Hükümetin bu yılki enflasyon hedefi ise yüzde 8 seviyesinde bulunuyor.
DİE’nin açıkladığı rakamlara göre ocak ayında Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) artış yüzde 0.55 olurken, ilk kez açıklanan Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ise yüzde 0.41 gerilemişti. Ocak ayı itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 9.23, ÜFE'de ise yüzde 10.70 oldu. 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 8.50, üretici fiyatlarında ise yüzde 14.55 olarak gerçekleşti.

İSTANBUL'DA REKORTMEN SALATALIK

Öte yandan İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı verilere göre İstanbul’daki enflasyon binde 5 olarak gerçekleşti. İstanbul’da şubat ayında fiyatı en çok artan ürün de yüzde 33.3 ile salatalık oldu.