Enflasyon tahminini yüzde 6.5'e yükseltti

Enflasyon tahminini yüzde 6.5'e yükseltti
Enflasyon tahminini yüzde 6.5'e yükseltti
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İstanbul'da Enflasyon Raporunu açıkladı. Banka, 2012 yıl sonu enflasyon hedefini yukarı yönlü revize ederek orta noktasını yüzde 5.2'ten, yüzde 6.5'e çekti

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun 2012 yılı sonunda yüzde 5,1 ile yüzde 7,9 aralığında, orta noktasının ise yüzde 6,5 olarak öngörüldüğünü açıkladı

İSTANBUL - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun 2012 yılı sonunda yüzde 5,1 ile yüzde 7,9 aralığında, orta noktasının ise yüzde 6,5, 2013 yılı sonunda ise yüzde 3,3 ile yüzde 6,9 aralığında olmasının, orta notasının ise yüzde 5,1 orta vadede ise yüzde 5 düzeyinde gerçekleşceğinin öngürüldüğünü açıkladı. Başçı, 2012 yılı sonun için enflasyon hedefinin yukarı yönlü revize edildiğini belirtti.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nden Enflasyon raporunu açıklayan Başçı, enflasyon hedefinin aşılması dolayısıyla, hükümete konuyla ilgili mektup göndereceklerini ve bu mektubun 12.00'de internet sitesinde yayınlanacağını söyledi.

‘SIKI DURUŞUMUZ BİR MÜDDET SÜRECEK’
Merkez Bankası(MB) Başkanı Erdem Başçı, sıkı para politikasının ne kadar daha süreceğine ilişikin olarak, "Bir müddet. Bizim bir müddetimiz FED'in süresinden daha kısa" dedi. İstanbul'da Enflasyon Raporu'nu açıklayan Başçı, "Faiz Lobisi"ne yönelik bir soru üzerine, "Elbette faizin yüksek olmasını isteyen de, düşük olmasını isteyen de vardır. Tasarruf eden faizin yüksek olmasını, borcu olan da düşük olmasını ister. Aynı şey döviz kuruyla ilgili olarak da ihracatçı, kurun yüksek, ithalatçı düşük olmasını ister. Fakat bizim açımızdan fiyat istikrarı ve finansal istikrar diliden konuşmak daha sağlıklı. Biz o terminoloji ile konuşmak istemiyoruz" yanıtını verdi.(anka)

bigPara.com