Enflasyon yine rayında

Şubatta Tüketici Fiyatları yüzde 0.22, Üretici Fiyatları yüzde 0.26 arttı. Beklentinin altında gerçekleşen oranda, gıda ve kiradaki çıkışı, giyim sektöründeki düşük fiyatlar dengeledi.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Şubat ayı enflasyon rakamları beklentilerin altında gerçekleşerek yüzde 5'lik yıllık enflasyon hedefinin gerçekleşeceği sinyallerini verdi. Şubat ayında gıda ve konut (kira) harcamalarıya gelen yüksek zamlar enflasyonu yukarı doğru, giyim, ev eşyası, eğlence ve kültür harcamalarındaki düşüşler ise aşağı çekti. Şubatta tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ocak ayının değeri olan yüzde 0.75'in altında ancak geçen yıl şubat ayındaki yüzde 0.02'lik oranın üzerinde çıktı. Geçen ay yüzde 0.22 olan TÜFE oranı ilk iki ay itibarıyla yüzde 2.22, yıllık bazda da 8.15'e yükselmiş oldu.
Üretici fiyatları ise (ÜFE) şubatta bir önceki aya göre yüzde 0.26 artarken, ilk iki aylık artış yüzde 0.97, yıllık artış da yüzde 5.26 oldu. ÜFE'de, madencilik ve tarım sektöründeki artışlar belirleyici oldu. Önceki gün yayımlanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu değerlendirmelerinde, 2006 yılının ilk çeyreğinde yıllık enflasyonun az da olsa artacağı ve ikinci çeyrekte tekrar düşüş göstereceği belirtiliyordu. Anket sonuçları da bu görüşü destekler nitelikte çıktı. Reuters'in yaptığı ankette, ÜFE için tahminlerin ortalaması yüzde 0.43, TÜFE için yüzde 0.37 oldu. Ayrıca TOBB-Reuters işbirliği ile yapılan ankette ülke çapındaki tahminler ÜFE için yüzde 0.87, TÜFE için yüzde 0.69 artış beklentisine işaret etti. Ocakta kış şartlarının yanı sıra, uzun bayram tatili etkisi ve petrol ve enerji fiyatlarındaki yükselişle tahminlerin üzerinde gerçekleşen enflasyon, ÜFE'de yüzde 1.96, TÜFE bazında yüzde 0.75 artış olarak ortaya çıkmıştı.
Yıllıkta artış var
Şubatta rakamlar beklentilerin altında kalsa da yıllık enflasyonda geçen yıl ekim ayında başlayan yükseliş eğilimi şubatta da devam etti. 2005 sonunda yüzde 7.72'yle yüzde 8 olan 2005 hedefinin altında kalan yıllık enflasyon bu yıl şubat sonunda yüzde 8.15 düzeyine yükseldi. Şubatta gıda fiyatları ve konut harcamalarındaki yüksek artış genel enflasyon oranını yukarı, giyim, ev eşyası, eğlence ve kültür harcamalarındaki düşüşler ise aşağı doğru çekti. ÜFE'de ise madencilik ve tarım sektöründeki artışlar belirleyici rol oynadı.
Yılın ilk iki aylık dönemindeki artış ÜFE'de yüzde 0.97'de kalırken, TÜFE'de ise yüzde 2.22'yi buldu. Geçen yıl aynı dönemde TÜFE yüzde 0.57 artmış ÜFE'de ise yüzde 0.30 düşüş kaydedilmişti. Bu yıla ilişkin olan yüzde 5'lik yıl sonu enflasyon hedefinin beşte birine yakın kısmı yılın ilk iki ayında aşılmış oldu.
Şubatta TÜFE'de yer alan ana harcama gruplarından gıda ve alkolsüz içecekler grubunda fiyatlar yüzde 2.41, konutta yüzde 1.22, sağlıkta yüzde 0.67, ulaştırma sektöründe yüzde 0.15 arttı. Giyim ve ayakkabı sektöründe ise fiyatlar yüzde 8.22 geriledi.
2006 yılı şubat ayında endekste kapsanan toplam 442 maddeden 57 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 240 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 145 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.
Karnabahar tavan yaptı
TÜFE rakamları şubat ayında, mevsimlik ürünler hariç TÜFE yüzde 0.53, enerji hariç TÜFE ise yüzde 0.15 artarken, işlenmemiş gıda ürünleri hariç TÜFE yüzde 0.46 azaldı. TÜİK'e göre, işlenmemiş gıda ürünleri ve enerji hariç TÜFE yüzde 0.67 azalırken, enerji ve alkollü içkilerle tütün ürünleri hariç TÜFE'de yüzde 0.16 artış hesaplandı. Şubatın zam şampiyonu yüzde 38,24 ile karnıbahar oldu. Karnabaharı yüzde 18,63 ile yumurta, yüzde 14,29 ile balık, yüzde 11,68 ile lahana ve yüzde 10 ile domates izledi.
Faiz nisanda iner
Enflasyon rakamlarını değerlendiren TEB Yatırım'dan Banu Kivci Tokalı şunları söyledi: "Maliyet baskısının zaten şubatta azalması bekleniyordu. Hem benzin fiyatlarındaki düşüş, hem de TL'nin değer kazanması, dezenflasyon sürecini destekleyen unsurlar. Tüketici tarafında da giyim fiyatlarındaki düşüş etkili olmuş. TÜFE beklentimizin altında. Biz en erken nisanda bir faiz indirimi bekliyoruz. Yıl sonu hedefimizi koruyoruz."