Enflasyon yine yüksek

Yüzde 11.69'a çıktı

Enflasyon kurdaki artışın etkisiyle temmuzda da beklentilerin üzerinde çıktı. Tüketici fiyatları yüzde 0.85, üretici fiyatlarıysa yüzde 0.86 arttı. Tüketicide yıllık enflasyon yüzde 11.69 düzeyine yükselerek iki haneli oranlara iyice yerleşti.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Enflasyon temmuz ayında beklentilerin üzerinde çıktı. Yeni yıla iddialı bir enflasyon hedefi ile giren Türkiye, yurtdışındaki çalkantılar ve içeride döviz kurlarındaki ani artışla birlikte bu hedefinden vazgeçmek zorunda kaldı. Yılbaşında yüzde 5 olarak duyurulan enflasyon hedefi de yüzde 9.1 ile yüzde 10.5 aralığına yükseltildi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 0.85, üretici fiyatları (ÜFE) yüzde 0.86 arttı. TÜFE'de yıllık enflasyon yüzde 11.69'a kadar yükselerek iki haneli oranlara iyice yerleşti.
TÜFE'deki ilk yedi aylık artış yüzde 5.76'yla yıllık hedefin üzerine çıktı. ÜFE'de ise yılın ilk yedi aylık dönemindeki toplam yükseliş yüzde 12.64'ü bulurken, temmuz sonu itibarıyla son bir yıllık tırmanış da yüzde 14.34 olarak gerçekleşti. Yapılan anketlerde, enflasyonun temmuzda TÜFE'de yüzde 0.45, ÜFE'de ise yüzde 1.69 oranında artması bekleniyordu. TÜFE'de ana harcama grupları itibarıyla en yüksek artış yüzde 2.87 oranıyla ulaştırma grubunda gerçekleşti.
Giyim kurtaramadı
Temmuz da giyim ve ayakkabı grubunda fiyatlar yüzde 6.93 düşerken, bu rakam enflasyonun yüksek çıkmasını engelleyemedi. Temmuz ayında endekste yer alan gruplardan, ev eşyasında yüzde 2.82, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 2.38, konutta yüzde 1.76, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.41, eğlence ve kültürde yüzde 1.24, eğitimde yüzde 1.08, lokanta ve otellerde yüzde 0.71, haberleşmede yüzde 0.18, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0.01 artış, giyim ve ayakkabıda yüzde 6.93, sağlıkta yüzde 0.93 düşüş yaşandı. Ev eşyasında yüzde 2.8 ve ulaştırmada yüzde 2.87'lik artış da temmuz enflasyonunu yukarı çekti. TÜFE'deki artış temmuz ayında yüzde 0.85 ile beklentilerin üzerinde çıktı. Temmuzda ÜFE'de yer alan tarım fiyatları yüzde 2 gerilerken, sanayideki fiyatlar yüzde 1.5 arttı.
Çekirdek yükseliyor
Ekonomistler, haziranda ÜFE'deki sıçramanın temmuzda TÜFE'ye geçtiğini, çekirdek enflasyondaki yükselişin sürdüğünü söylediler. Bunun bir miktar tedirgin edici gelişme olduğunun altını çizen ekonomistler, sapmayı daha çok gıda fiyatlarındaki mevsimsel düşünün gözlenmemesine bağladılar. Yapılan yorumlarda, yıl sonunda iki haneli enlasyonun garantilendiği, ağustosa ilişkin de daha iyi beklentilerin olduğu öne çıktı.