Enflasyon yükselişe geçiyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, nisan ayında perakende fiyatlar yüzde 2, toptan eşya fiyatları ise yüzde 1.2 arttı.

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, nisan ayında perakende fiyatlar yüzde 2, toptan eşya fiyatları ise yüzde 1.2 arttı. Bir önceki aya göre enflasyonda artış eğilimi ortaya çıkarken, yıllık ortalama bazda geçen yıla göre düşüş eğilimi sürdü.
İTO tarafından İstanbul için hazırlanan 1995 bazlı Geçinme Endeksi'ne göre, yıllık ortalama artış perakende fiyatlarda yüzde 8.3, toptan fiyatlarda yüzde 9.3 oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre perakende fiyatlardaki artış yüzde 6.8, toptan fiyatlardaki artış da yüzde 6 olarak gerçekleşti. Yıllık ortalamada perakende fiyatları marttaki yüzde 8.7'lik düzeyinden nisanda yüzde 8.3'e geriledi. Toptan eşya fiyatları martta yüzde 0.1 artarken nisanda yüzde 1.2 yükseldi. Perakende fiyatlarında en yüksek artış yüzde 20.1 ile giyimde gerçekleşirken Toptan Eşya'da en büyük artış yüzde 3.3 ile yakacak ve enerji maddeleri grubunda yaşandı.