Enflasyon 'zam'la beslendi

Zam ve ÖTV artışlarının etkisiyle eylülde yüzde 1,03'e yükselen enflasyon yıllık bazda ise yüzde 9,19'la 5 ayın zirvesine çıktı.

Gıda, ulaştırma ve konut fiyatlarındaki zamların yanı sıra, alkollü içecekler ve akaryakıttaki ÖTV artışının da sınırlı etkisiyle eylül ayında enflasyon da 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre eylül ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 1,03 oranında arttı. TÜFE’de ağustos sonunda yüzde 8,88 olan yıllık enflasyon eylülde yüzde 9,19’a çıktı.
ÜFE’de ise yıllık enflasyon yüzde 4,56’dan 4,03’e geriledi. TÜFE’deki artışın ana nedeni gıda, ulaştırma ve konut fiyatlarındaki artışlar oldu. Gıda ve alkolsüz içeceklerde fiyatlar eylülde aylık bazda yüzde 2,14 artış gösterirken, bu grubun aylık enflasyon artışına katkısı ‘artı 0.56’ puan olarak gerçekleşti. Ulaştırma fiyatları petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 1,65 artış göstererek, aylık enflasyona ‘artı 0.28’ puan katkıda bulundu. Gıda ve ulaştırma fiyatlarındaki artışların aylık enflasyona toplam etkisi ‘artı 0.83’ puan oldu.

Giyim ve ayakkabı düştü
Eylülde yüzde 0,82 artan konut fiyatlarının da aylık enflasyona etkisi 0.13 puan oldu. Gıda, ulaştırma ve konutun aylık enflasyona toplam etkisi 0.97 puan oldu. Çekirdek enflasyon da ağustostaki gerilemesini sürdürerek yüzde 7,17’den 6,68’e geriledi. Fiyatlar giyim ve ayakkabıda yüzde 2,62, eğitimde ise yüzde 1,19 düştü. Geçen yılın aynı ayına göre TÜFE’de en yüksek artış yüzde 18,88 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir yılda konut fiyatlarında yüzde 12,05, gıda ve alkolsüz içecekler fiyatlarında yüzde 10,39, lokanta ve otel fiyatlarında yüzde 9,74 artış gerçekleşti. Tüketici fiyatları bazında eylül ayında en yüksek fiyat artışı görülen ürün yüzde 33,49 ile patlıcan oldu. Bu ürünü fiyatı yüzde 29,34 oranında artan yumurta ile yüzde 26,43 artan çarliston biber izledi. Eylül ayında fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 21,47 ile marul-kıvırcık, yüzde 15,10 ile taze fasulye, yüzde 11,21 ile metro ücreti, yüzde 10,82 ile LPG dolum ücreti yer aldı. Geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise yüzde 19,47 ile taze balık geldi. Bu ürünü fiyatı yüzde 17,47 oranında azalan yurtiçi turlar ile yüzde 10,08 düşen elma izledi. Geçen ay limonun fiyatı yüzde 9,32, çamaşır makinesinin fiyatı yüzde 7,13, erkek tişörtünün fiyatı yüzde 5,72 azaldı.

Merkez’in önceliği büyüme
Geçen yılın son 2 ayında TÜFE’de görülen sert yükselişin tekrar ön plana çıkabileceğinin altını çizen uzmanlar, başta tarım olmak üzere imalat sektöründeki girdi fiyatlarının artmasının dolaylı olarak da üretici maliyetlerini yükselterek aşırı artan mal fiyatlarının karşısında alım gücü düşen halkın talebini kısabileceğini ileri sürdü. Çekirdek enflasyondaki düşüşün sürmesinin ekonomideki yavaşlamayı teyit ettiğini de hatırlatan uzmanlar, önümüzdeki dönemde Merkez Bankası’nın (MB) büyümeyi, enflasyona göre daha öncelikli bir hedef olarak göreceğini belirtti. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com