Enflasyona karşı güçlü taahhüt

Maliye Bakanı Unakıtan fiyat istikrarı için Merkez Bankası'nın attığı her adıma destek olacaklarını belirterek "Gerekirse bütçe fazlası veririz" dedi. Unakıtan dalgalanmadan çıkar sağlayanlara da "Ben ne yapacağımı bilirim" diyerek gözdağı verdi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, fiyat istikrarını yakalamak için her şeyin yapılacağını vurgulayarak Merkez Bankası'na tam destek verdi. Unakıtan, "Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı açısından attığı her adıma Maliye olarak biz destek vereceğiz. Gerekirse bütçe fazlasıyla destekleriz" dedi. Ekonomide her şey olumlu giderken uluslararası piyasalardaki dalgalanmanın Türkiye'de daha olumsuz algılanmasının izahı olamayacağına dikkati çeken Unakıtan, "Dar alanda kısa paslaşmalar yaparak süreyi uzatan yerli piyasa aktörleri dikkat etmezlerse ben yapacağımı bilirim" uyarısında bulundu.
Düzenlediği basın toplantısıyla mayıs ayı ve ocak-mayıs dönemini kapsayan bütçe sonuçlarını açıklayan Unakıtan, piyasalardaki dalgalanmanın uzun sürmesinin anlamsız olduğuna işaret ederek, "Dar alanda sanal işlemler sayesinde dalgalanma devam ediyor. Gerçekler görüldükçe geri dönecek. Yanlış hareket edenler cezasını çekecek" diye konuştu.
Unakıtan, Merkez Bankası'nın kendi dönemlerinde tarihinde olmadığı kadar bağımsız olduğunu ve piyasadaki gelişmelere göre gerekli adımları attığını, kısa vadeli faiz artırım kararının bunun bir göstergesi olduğuna işaret ederek şunları söyledi:
"Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı açısından attığı her adıma Maliye olarak biz destek vereceğiz, gerekirse bütçe fazlası vererek destek sağlayacağız."
Bütçe fazlası için atılacak adımlara ilişkin soruya da Unakıtan, "Şu anda öyle bir şey yok. Gerektiğinde gereken her şeyi yaparız. Yeni vergiye, vergi artışına gerek yok ama gerekirse yaparız" yanıtı verdi. Bütçede sıkılacak kalem kalmadığı değerlendirmesine ise Unakıtan, "Nereden sıkacağımı bilirim" karşılığını verdi. Unakıtan, tüketimin kısılmasına dönük tedbir konusuna, "Söz konusu değil, ama gereken tedbirleri alırız" sözleriyle açıklık getirdi.
Zam tepkisi
Kısa dönemli fiyat oynamaları karşısında zam için harekete geçilmesine yönelik olarak da "Zam dönemleri geçti" uyarısında bulunan Unakıtan, "Bir-iki-üç aylık oynamalar yıllık istikrarı etkilemeyecektir. Bu böyle bilinsin, gereken önlem neyse alınacak, fiyat istikrarını yakalamak için her şey yapılacak" dedi. Bakan Unakıtan, enflasyondaki artışın memurların zam taleplerine yol açtığına dikkat çekilmesi üzerine ise "Bu, 2006 bütçesinin konusu değil, öyle bir şey düşünmüyoruz" dedi.
Piyasadaki dalgalanmanın biteceğini ve herkesin hesabını iyi yapması gerektiğini belirten Maliye Bakanı Unakıtan, "Devlet hesabını iyi yapıyor, özel sektör de iyi yapmalı. Sermaye yapılarını yatlarını, katlarını satarak güçlendirmeli" dedi. TL kazananların TL, döviz kazananların döviz ile tasarruf açığını kapatmalarını öneren Unakıtan, dalgalanmada paniğe kapınılmamasını da istedi. Unakıtan, dalgalanmanın bazı alanlarda fırsatlar yaratacağını da vurgularken, dolar ve avrodaki artışın ihracatı artıracağını, dolayısıyla cari açığın azalmasını, istihdamın artmasını beraberinde getireceğini sözlerine ekledi.
Yabancıların ülke ekonomisini değerlendirirken, faiz dışı fazlaya baktıklarına işaret eden Unakıtan, "Faiz dışı fazla ilk beş ayda hedeflerin üzerinde. Türkiye'den kimse şüphe etmesin" dedi ve yaşanan olayların geçici olduğuna inandığını vurguladı.
'Görünümü bozanlara ne yapacağımı bilirim'
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 'Türkiye'nin görünümünü bozmakla' suçladığı borsacılara da gözdağı verdi.Dalgalanmanın boyutunu yüksek cari açığa bağlayanlar olduğunu belirten Unakıtan, geçen yıl Türkiye'nin cari açığının GSMH'nın yüzde 6.4'ü olduğunu, bu oranın Bulgaristan'da yüzde 11.8, Romanya'da yüzde 8.7, Macaristan'da yüzde 7,9, İspanya'da yüzde 7.6 ve ABD'de yüzde 6.4 olduğu örneklerini vererek, finanse edildiği sürece açığın sorun yaratmayacağını vurguladı. Unakıtan, cari açığın finansmanında en önemli aracın doğrudan yabancı yatırımlar olduğunu, geçen yıl 9.7 milyar dolar girişten sonra bu yıl da 20 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye girişi beklediklerini söyledi. Ekonominin istikrarlı olduğunu kaydeden Unakıtan, "Dar alanda kısa paslarla süreyi uzatmanın gereksiz olduğuna inanıyorum" ifadesini kullandı.
'Açığa alım-satım yapılıyor'
Unakıtan, dar alanda kısa paslaşmalar yapanların kim olduğunun sorulması üzerine, borsada yerli oyuncuların çok fazla kâr peşinde olduklarını, açığa alım-satım yapıldığını belirterek, "Yabancıların da kafasını karıştırıyorlar. Hareketlerine dikkat etmek zorundalar. Türkiye ekonomisinin görünümünü bozmamaları lazım. O zaman ben de yapacağımı bilirim" diye konuştu.
Unakıtan, "Ne yapacaksınız" sorusuna ise "Her yapacağımızı açıklamayız ama yapacağımızı biliriz" yanıtını vermekle yetindi.
Unakıtan, kamu finansmanının iyi durumda olduğunu, Merkez Bankası rezevlerinin 60 milyar dolara ulaştığını, bankaların pozisyon açığı riski bulunmadığını belirtirken, "Kamu ve Merkez Bankası güçlü. Yatırımlar, yapısal reformlar devam ettiği, AB ile müzakerelerin başladığı Türkiye, yurtdışındaki dalgalanmadan en fazla etkileniyor. Bunun izahı yok" dedi.
1984'ten beri ilk kez bütçe fazlası var
2006 yılı bütçesinde de olumlu gelişmeler elde edildi. Mayıs'ta 4 milyar 332 milyon YTL fazla veren bütçe ilk beş aylık döneminde 304 milyon YTL ile fazlayla kapanmasını sağladı. Ocak-mayıs döneminde ise bütçe giderleri 68 milyar 533 milyon YTL, faiz hariç bütçe giderleri 48 milyar 470 milyon YTL, bütçe gelirleri 68 milyar 837 milyon YTL oldu. Faiz dışı fazla yüzde 63.1 artarak 20 milyar 3867 milyon YTL oldu. Maliye Bakanı Unakıtan, program tanımlı faiz dışı fazlanın ilk beş ay için 14 milyar YTL olarak öngörüldüğünü, ancak gerçekleşmenin 16 milyar 482 milyon YTL olarak gerçekleştiğini vurguladı.
Unakıtan, bütçede ilk beş aylık olumlu gelişmelere karşın yıl sonu rakamlarına baktıklarını belirtirken, 1984'ten beri ilk kez yılın ilk beş ayının bütçe fazlasıyla kapatıldığına dikkat çekti. Unakıtan, bu yıl bütçe açığının GSMH'nın yüzde 2'sinin de altında neticeyle kapatacaklarını söyledi.
"Faiz dışı fazlanın Türkiye'de mali disiplin var mı yok mu sorusuna da cevap oluşturduğunu belirten Unakıtan, piyasalardaki dalgalanmanın faizler üzerinde etki yaratmayacağını ve bütçe hedeflerinde sapmaya yol açmayacağını söyledi.
Unakıtan, IMF'ye 2006 bütçesine dönük tedbir taahhütlerinin sorulması üzerine de harcamaların ödeneklerin üzerine çıkarılmayacağını söyledi.