Enflasyona 'Merkez' ayarı

Enflasyona 'Merkez' ayarı
Enflasyona 'Merkez' ayarı

Erdem Başçı, son çeyrek itibariyle enflasyonun düşmesini ve büyümenin hız kazanmasını beklediklerini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, gıda ve enerji fiyatlarındaki zamlar nedeniyle yıl sonu enflasyon tahminini 1.2 puan yükselterek yüzde 7.4'e çıkardıklarını açıkladı.

Merkez Bankası, yıl sonu için enflasyon tahminini 1.2 puan yukarı çekti. Enflasyon raporunu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, tahminlerini güncellediklerini belirterek, enflasyonun yıl sonunda yüzde 70 olasılıkla orta noktası yüzde 7,4 olmak üzere yüzde 6,9 ile yüzde 7,9 aralığında beklendiğini söyledi.
Kısa vadeli enflasyon tahminlerinde güncelleme gerektiren en temel gelişmenin vergi artışları ve enerji fiyat ayarlamaları olduğuna dikkat çeken Başçı, “Etkisi 0,9 puan oldu. 110 dolar olarak belirlenen petrol fiyatı varsayımı 112 dolara yükseldi. Gıda fiyatları varsayımını yüzde 7 olarak koruduk. Tütün fiyatlarının 2013 başında artacağını varsaydık” dedi.

‘Enflasyonda yüzde 5’i görmeliyiz’

Enflasyonun orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngördüklerini ifade eden Başçı, çekirdek enflasyon göstergelerindeki kademeli düşüşün süreceğini ve 2013 yılı sonunda enflasyonun yüzde 5 hedefine yakın gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Yılın 3. çeyreğinde enflasyonun eylül ayı itibariyle yüzde 9,2 seviyesine yükselerek temmuz enflasyon raporunda sunulan tahminlerin bir miktar üzerinde gerçekleştiğini ifade eden Başçı, bunda yakın dönemde gözlenen petrol ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artışlarla, kamu fiyat ayarlamalarının belirleyici olduğunu dile getirdi.

Yüzde 3,2 büyüme mükemmel

Son çeyrekten itibaren enflasyonun düşmesi ve büyümenin hız kazanmasını beklediklerini belirten Erdem Başçı, şunları söyledi: “Orta ve uzun vadede ise büyüme hızının 3 temel belirleyicisi, fiyat istikrarı, finansal istikrar ve verimlilik arttırıcı yapısal reformlardır. Enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesi Türkiye ’nin büyüme potansiyelinin önündeki en büyük engeli ortadan kaldırdı. Bu yıl için yüzde 3,2’lik büyüme mükemmel bir başarı olacak. Yapısal reformlarda yapılacak ilerlemeler potansiyel büyüme hızını daha da arttıracak. Merkez Bankası fiyat istikrarını koruyup finansal istikrara katkı yapmak suretiyle bu ivmeyi destekliyor. Önümüzdeki dönemde de buna devam edecek. Fiyat istikrarı ise öncelikli amaç olmayı sürdürecek.”
Soruları da yanıtlayan Merkez Bankası Başkanı Başçı, makro finansal risklerin azaltılması konusunda arzu edilen sonuçları almaya başladıktan sonra Ekim 2011 döneminden itibaren fiyat istikrarına odaklandıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Bu süreçte gecelik piyasada oluşan faizlerin de düşük düzeylerde seyretmesini sağladık. Eylül ayından itibaren ise gerek küresel finansal sisteme dair en kötü olasılıkların azalmasını göz önüne alarak gerekse kredi piyasasını desteklemek amacıyla bir yandan faiz koridorunun üst sınırını kademeli olarak indirirken, diğer yandan piyasaya verilen likiditeyi arttırdık. Son dönemde likidite koşullarını daha destekleyici bir konuma getirmiş olsak da genel olarak ihtiyatlı bir duruş sergiledik. Bu doğrultuda, yönetilen yönlendirilen fiyatlar ve enerji fiyatlarındaki artışların genel fiyatlandırma davranışına dair risk oluşturduğuna vurgu yaparak, temkinli duruşun devam edeceğini belirttik. Küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürdüğüne dikkat çekerek, para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunması gerektiğini söyledik”.
Alınan kararların, yönetim ve yatırımlar üzerindeki etkilerine ilişkin soruya da Başçı, “Küresel gelişmeler yatırımları düşürücü yönlü çalışıyor. Parasal anlamda biz destekleyici konumdayız. Haziran ayından itibaren ağırlıklı ortalama fonlama faizimizi aşağı çektik. Bugün itibariyle kısa vadeli reel faizler negatif. Büyüme ve yatırımlar üzerinde dışarıdan aşağı yönlü baskı gelirken, Merkez Bankası tam tersine destekliyor. Bu döngü karşıtı bir para politikası” diye konuştu. 

Kredilerde yüzde 14 büyüme

Erdem Başçı, yıl sonunda toplam kredilerin büyüme oranının, öngörüldüğü gibi yüzde 14’e yakın seviyelerde gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Başçı, son dönemde açıklanan verilerin uyguladıkları politikaların büyük ölçüde amacına ulaştığını gösterdiğini belirterek, “Büyüme kompozisyonu giderek daha sağlıklı bir görünüme kavuşuyor” diye konuştu. Erdem Başçı, tüketici kredisi faizlerinin aşağı yönlü eğilimini sürdürdüğünü belirterek, “Faiz koridorunun üst sınırındaki indirimlerin etkisiyle önümüzdeki dönemde ticari kredi faizlerinin de düşüş göstermesini bekliyoruz” dedi.

2013’te daha küçük adımlar

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “2013 yılında esnekliği büyük ölçüde koruyarak, öngörülebilirliği daha da arttırmayı düşünüyoruz. 2013 yılında daha küçük adımlarla hareket edeceğiz” dedi. İndirimlerin tedrici yapılmasına ilişkin soruya da Başçı, “2012 yılının programını açıklarken 2012 yılının Merkez Bankası politikaları açısından hem esnek hem öngörülebilir olacağını söylemiştik. 2013’te esnekliği büyük ölçüde koruyarak, öngörülebilirliği daha da arttırmayı düşünüyoruz. Öngörülebilirliğin bir unsuru da attığınız adımların büyüklüğü. 2013’te daha küçük adımlarla hareket edeceğiz” dedi.