Enflasyonda sürpriz artış

Nisan enflasyonu tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 1.34, üretici fiyatlarında (ÜFE) yüzde 1.94 arttı. Yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 8.83, ÜFE'de 4.96 oldu. Piyasalar en çok yüzde 0.69'luk artış tahmin etmişti.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Nisan ayında enflasyon oranları sürpriz biçimde yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre nisan da, tüketici fiyatları (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 1.34 ile son beş ayın en yüksek artışını gerçekleştirdi. Üretici fiyatları (ÜFE) yüzde 1.94 oranında arttı. Nisan itibarıyla yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 8.83, ÜFE'de yüzde 4.96 oldu. 12 aylık ortalamalara göre ise TÜFE'de artış yüzde 8.11, ÜFE'de yüzde 4.09 oldu. 2005 sonuna göre dört aylık enflasyon TÜFE'de yüzde 2.60,
ÜFE'de ise 4.46'ya çıktı. Böylece yüzde beş olan yıl sonu hedefinin yarısından fazlası TÜFE'de yılın ilk dört ayında aşılmış oldu.
Nisanda yaşanan ve yıl sonu enflasyonuyla ilgili beklentileri önemli ölçüde olumsuz etkileyen bu artışla, yıllık TÜFE de yüzde 8.83'le son 10 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Merkez Bankası, TÜFE'de geçen yıl kasımdan itibaren yaşanan artış eğilimi nedeniyle, aralık ayından bu yana faiz indirimine gitmiyordu. Geçen ay toplanan Para Politikası Kurulu'nda ise 'yıllık enflasyonun yönünü aşağı çevireceği' öngörülmüş ve faiz indirimine gidilmişti. Yıllık enflasyonun yönünü aşağı çevirebilmesi için nisan ayı enflasyonunun yüzde 0.71'in altında kalması gerekiyordu.
Nisanda enflasyon oranlarının yükselmesinde giyim sektöründeki yüzde 9.19'luk artış etkili oldu. Bu TÜFE endeksini tek başına yüzde 0.8 yukarı taşıdı. Nisan ayında aylık bazda fiyatlar, ana sektörlerden tarımda yüzde 2.29, sanayide yüzde 1.85 arttı.
'2 puan kabul edilebilir'
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine yaptığı sunumda 'enflasyonun beklenenin üzerinde çıktığına' ilişkin değerlendirmeler üzerine, hedeflerin 2 puan yukarı-aşağı çıkmasının kabul edilebilir olduğunu belirtti. Yılmaz,çeyrek dönemler itibariyle çizilen patikadan aşması halinde değerlendirme ve bilgilendirme yapılabileceğini dile getirdi.
KDV indirimine rağmen
JP Morgan'dan Yarkın Cebeci, beklentilerin üzerinde çıkan enflasyon oranları için şunları söyledi: "Giyimde, TÜFE'yi yüzde 0.8 yükselten şok artış dikkat çekici. Ancak diğer alt sektörlerde beklentiler doğrultusunda bir artış yaşanmış. Yani genele yayılmış bir yükselişten bahsetmek mümkün değil. Nisandaki sürpriz yükseliş, KDV indirimine rağmen bir önceki yılın da üzerinde yükselen giyim fiyatlarıdır. Yıl sonu hedefi artık iyice zora girdi. Diğer taraftan Merkez Bankası'nın faiz indirimi konusunda daha tutucu olacağını düşünüyorum."
TÜİK'in çekirdek enflasyon yerine açıkladığı TÜFE göstergeleri, mevsimlik ürünler hariç nisan ayında yüzde 0.82 oranında, enerji hariç yüzde 1.44, işlenmemiş gıda ürünleri hariç yüzde 1.40 oranında artış kaydetti.
Nisanda, TÜFE endeksindeki 442 maddeden, 79'unun ortalama fiyatı değişmezken, 222 maddenin fiyatlarında artış, 141 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti. ÜFE endeksinde yer alan toplam 762 maddeden, 271'inin ortalama fiyatı değişmedi, 330 maddenin ortalama fiyatı arttı, 161 maddenin ortalama fiyatı ise düştü.
Domates şampiyon oldu
Giyim, gıda ve akaryakıt TÜFE artışının üzerinde zam gördü. TÜFE'ye göre yüzde 24.62 ile en yüksek artış görülen domatesi yüzde 17.24 ile etek izledi. Tüketici fiyatları artışı, en fazla yüzde 1.86 ile Antalya, Isparta, Burdur bölgesinde, en düşük fiyat artış yüzde 0.17 ile Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak'da görüldü.