Enflasyonda tek hane umudu

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ağustos ayında enflasyondaki iyileşmenin tek haneli rakamlara ulaşılabilmesi açısından önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

MALATYA - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ağustos ayında enflasyondaki iyileşmenin tek haneli rakamlara ulaşılabilmesi açısından önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Malatya'da 'Para Politikaları' konulu konferansta konuşan Yılmaz, fiyat istikrarının hiçbir öncelik ve hedef için vazgeçilmeyecek bir amaç olduğunu belirterek, "Fiyat istikrarı sağlanmış değildir. Enflasyona karşı yürütülen mücadele devam etmekte" diye konuştu.
YTL'deki değer kaybının enflasyona olumsuz etkisinin azalacağını öngördüklerini kaydeden Yılmaz şunları söyledi: "Mayıs-temmuz arası yaşanan dalgalanma iç talebi azaltacaktır. Azalmanın çok keskin olmayacağı öngörülüyor. Dalgalanmanın tüketimdeki etkisinin geçici olabileceği, sınırlı talep düşüşüne neden olabileceği düşünülüyor."
'Orta vadede düşüş sürer'
Yıl sonundaki yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşılmasının mümkün olmadığını ifade eden Yılmaz, "2007 enflasyon hedefi üzerindeki baskının azalacağını ve düşüşün süreceğini beklemekteyiz. Enflasyonu orta vadede olumsuz etkileyecek gelişmeler olursa bankamız ek parasal sıkılaştırmaya gidecektir" dedi.
Başkan Yılmaz enflasyonun orta vadede düşmesindeki riskleri, ham petrol fiyatlarındaki artışın sürmesi, mali piyasalarda oluşabilecek dalgalanmalar, fiyatlama davranışlarının bozulması, hizmet sektöründeki fiyat katılıkları ve siyasi riskler olarak sıraladı.
Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ile ilgili bir soruya, enflasyon hedefinin hükümetle birlikte belirlendiğini ancak kullanılacak araçlar ve alınacak tedbirlerin Merkez Bankası'nın sorumluluğunda olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bugüne kadar kararlarımızda hiçbir zaman' hükümet buna ne söyler, hükümetin de bir beklentisi var mıdır?' Bu aklımızdan bile geçmedi."Hükümete seçim uyarısı
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, gelecek yıl hem Cumhurbaşkanlığı hem genel seçimlerin yapılacağının hatırlatılması üzerine, 2007'nin seçim yılı olduğunu, seçim yılında da hükümetlerin popülist davranabildiklerini söyledi. Yılmaz, "Bazı harcama kalemlerini artırmak isteyebilirler. Eğer böyle bir eğilim görürsek, bunu kamuoyu ile paylaşırız ve paylaşmaya da devam ediyoruz. Böyle bir şey olursa bu bizim için risktir" diye konuştu.


Yılmaz'dan İstanbul'a taşınmaya tepki
Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasının ekonomiyi nasıl etkileyeceği yönündeki soruya Yılmaz, şu yanıtı verdi:
"Hükümet, Merkez Bankası'nı İstanbul'a taşımak istiyorsa, bu kanunu değiştirmek durumundadır. Bu kanunu değiştirir de parlamentodan geçirirse, bunu yaparsa bize düşen görev, bu kanuna beğensek de beğenmesek de uymak. Ama çok güçlü bir inancımız var ise Merkez Bankası'nın İstanbul'a gitmesinde bir fayda görmüyorsak, o zaman bize düşen kanunu uygulamamak. Uygulamamanın yolu ise bunu uygulayacak birisine görev vermek.
Ama ben şunu söylüyorum, Merkez Bankası'nın İstanbul'a gitmesinin dışında yapılması gereken işler var. Nedir onlar? Uluslararası standartta muhasebe düzeni, vergi düzeni, uluslararası standartta hukuk düzeni. Bunlar olursa bir yer uluslararası mali merkez olur. Onun dışında, bizatihi herhangi bir kurumun bir yerde bulunmasının doğrudan doğruya buna çok katkı sağlayacağını düşünmüyorum."