Enflasyonda yaz sürprizi

Kurdaki düşüş ve gıda-giyim-iletişimdeki ucuzluk, Tüketici Fiyat Endeksi'ni (TÜFE) yüzde 0.44'e geriletti. Tarımla imalattaki hareketlilik de Üretici Fiyat Endeksi'nin artışını (ÜFE) frenletti: Yüzde 0.75 artış.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Yazın son enflasyonu yine sürpriz yaptı. Döviz kurlarındaki ve petroldeki yükseliş nedeniyle son aylarda tırmanan enflasyon ağustos ayında kurlardaki hızlı gerilemenin de olumlu etkisiyle bu kez inişe geçti. Yapılan anketlerde yüzde 0.26 düzeyinde çıkması beklenen
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) 0.75, 0.34 çıkması beklenen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise yüzde 0.44 oranında geriledi.
İki dakika erken açıkladı
Türkiye İstatistik Kurumu'nca (TÜİK) açıklanan ve negatif çıkan ağustos verileriyle yıllık TÜFE yüzde 10.26'ya indi. ÜFE'de ise yüzde 12.32 oldu. İlk sekiz ayda ise TÜFE yüzde 5.30 artarken, ÜFE'de yüzde 11.8'i buldu. Dün TÜİK enflasyon rakamını iki dakika erken açıklamasına karşın Kurum yetkilileri 'biz zamanında açıkladık" demekle yetindi.
Hem ÜFE hem TÜFE'deki yıllık gerilemede geçen yıl ağustos ayında içki ve sigara fiyatlarına yapılan zamlar yüzünden söz konusu ayda yüksek çıkan enflasyonun baz etkisi sonucu değiştirdi.
Açıklanan verilere göre, gıda, giyim ve haberleşme fiyatlarındaki düşüş nedeniyle tüketici fiyatlarının, sürpriz bir şekilde bir önceki aya göre yüzde 0.44 azaldığı ağustos ayında üretici fiyatları da yüzde 0.75 düştü. ÜFE'deki düşüşe ise tarım ve imalat sanayi fiyatlarındaki azalma yol açtı. Söz konusu ayda imalat sanayi fiyat artışlarında yüzde 0.69, tarımda ise yüzde 1.28'lik azalış oldu.
Petrol yüzde 5.85 arttı
Geçen ay aylık bazda fiyatlar, tarımın alt sektöründe tarım, avcılık, ormancılıkta yüzde 1.21, balıkçılıkta yüzde 3.72 azaldı. Sanayide ise, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 0.87 elektrik, gaz ve suda yüzde 0.03 artarken, imalat sanayiinde yüzde 0.69 geriledi.
Bir önceki aya göre en fazla artış gösteren alt sektör yüzde 5.85 ile ham petrol ve doğalgaz çıkarımı ve yüzde 2.32 ile mobilya oldu. Buna karşılık, yüzde 6.17 ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol en fazla gerileyen alt sektördü.
TÜİK'in verilerine göre bu yıl ilk kez düşüş yaşanan TÜFE'de en son geçen yıl temmuz ayında yüzde 0.57 düşüş kaydedilmişti. Geçen ağustosta yüzde 0.85'le yüksek artış gösteren TÜFE'nin bu yıl düşmesi, temmuzda yüzde 11.69'a tırmanan yıllık enflasyonun yüzde 10.26'ya gerilemesine yol açtı. Ancak yıllık TÜFE artışı geçen yılki yüzde 7.91 oranının oldukça üzerinde kaldı.
Öte yandan, 26 bölge bazında bakıldığında TÜFE'de en yüksek aylık artış yüzde 0.30 ile Ankara'da görüldü. 12 aylık ortalamalara göre en yüksek artış yüzde 11 ile yine Ankara'da gerçekleşti.
Bu arada ÜFE'de geçen ay fiyatı yüzde 17.99 artan çocuk ve genç odası takımı zam şampiyonu olurken, TÜFE'de ise en yüksek fiyat artışı yüzde 11'le antepfıstığında gerçekleşti. Geçen ay en fazla fiyatı düşen ürün yüzde 33.56 ile karpuz oldu.