Enflasyonda yüzde 5'e kilitlendi

Enflasyonda yüzde 5'e kilitlendi
Enflasyonda yüzde 5'e kilitlendi
Enflasyonun üç yıl boyunca yüzde 5'e yakın gerçekleşeceğini belirten Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yavaşlamanın dip yaptığını ve son çeyrekte dikkate değer bir büyüme olacağını söyledi.

2013 yılında finansal istikrarı çok yakından takip edeceğini ve bu amaçla da kredilerdeki büyüme hızının ve TL’deki aşırı oynaklıkların çok yakından izleneceğinin mesajını veren Merkez Bankası, enflasyonda ise yüzde 5’lik hedefe yoğunlaştı. 2015 yılı enflasyon hedefinin de yüzde 5 olarak hedeflendiğini belirten Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, gelecek 3 yıl boyunca enflasyonun yüzde 5’e yakın gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi. ‘2013 Yılı Para ve Kur Politikası’nı açıkladığı basın toplantısında konuşan Başçı, bu yılın sonunda gıda fiyatlarının da etkisiyle enflasyonu yüzde 6,5’in altında, yüzde 5 olan hedefe yakın gerçekleşmesini beklediklerini kaydetti. Başçı’nın enflasyona yaptığı ısrarlı vurgu, bono piyasasında faizlerin düşmesine neden oldu.

Büyüme hız kazanacak
Klasik enflasyon hedeflemesinden çıkıp, modern enflasyon hedeflemesine geçildiğini ifade eden Başçı, Merkez Bankası’nın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğunu söyledi. Başçı, “2013 yılında yüzde 4 ve üzerinde büyüme bekliyoruz. Bu yıl ihracata dayalı büyüme gerçekleşti. 2013 yılında hem ihracata hem de iç talebe dayalı bir büyüme bekliyoruz” dedi. 4. çeyrekte dikkate değer bir büyüme olacağına dikkat çeken Başçı, “Ekimde bayram vardı net görülemedi, ama yavaşlamanın dibini gördük” dedi.
Başçı, 2013’te dalgalı döviz kuru rejiminin uygulanmaya devam edeceğini ifade ederek, “Uygulanmakta olan kur rejiminde Merkez Bankası’nın nominal ya da reel herhangi bir kur hedefi bulunmamaktadır. Bununla birlikte Merkez Bankası Türk Lirası’nın aşırı değerlenmesi veya değer kaybına karşı kayıtsız kalmamaktadır. Dünyada ne olacağı belli olmaz. Herkes riskini iyi yönetsin. Biz elimizden geleni yaparız, her zaman yapıyoruz. Ama mutlaka risk yönetiminin herkes tarafından çok iyi yapılması lazım” dedi.

Kaldıraca dayalı karşılık
Gelecek yıl yeni yapısal politika araçlarının kullanılacağını ifade eden Başçı, kaldıraca dayalı zorunlu karşılıkların (KDZK) bunlardan birisi olduğunu söyledi ve uygulama için ‘koruyucu hekimlik’ benzetmesi yaptı. Kaldıraç oranı, ana sermayenin toplam pasif ve belirli dikkate alınma oranlarıyla bilanço dışı kalemler toplamına bölünmesi suretiyle hesaplanıyor. Bankalar için ideal kaldıraç oranının yüzde 5 olduğunu belirten Başçı, bugün için yüzde 3,5’in altında hiçbir bankanın bulunmadığını, yüzde 3-5 arasında ise 3 bankanın bulunduğunu söyledi. 2014’ten başlamak üzere, kaldıraç oranı yüzde 3’ün altında olan bankalara 2 puan, yüzde 3-3,25 arasında olanlara 1.5 puan ilave karşılık yükümlülüğü gelecek.

bigPara.com