'Enflasyonun düşüğü de yükseği de sorun'

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 2006 yılında enflasyonun hedefin altında kalmasından ziyade hedefle tutarlı olmasının amaçlanacağını bildirdi.

İSTANBUL - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 2006 yılında enflasyonun hedefin altında kalmasından ziyade hedefle tutarlı olmasının amaçlanacağını bildirdi.
Serdengeçti, Türkiye Bankalar Birliği'nin önceki gün basına kapalı düzenlediği toplantısında yaptığı sunum dün TBB'nin sitesinde yer aldı.
Sunumunda, enflasyon hedeflemesine değinen Serdengeçti, "2006'da durum değişecek. Enflasyonun, hedefin altında kalmasından ziyade hedefte olması amaçlanacak. Hedeften aşağı ya da yukarı sapmalar aynı şekilde değerlendirilecektir. Hedefin belirgin olarak altında kalınması, belirgin olarak üstünde kalınması kadar önem taşıyacak ve nedenleri kamuoyuna açıklanacaktır" diye konuştu. Enflasyon hedeflemesinde belirsizlik aralığı da oluşturulduğunu belirten Serdengeçti, 2006'da bu aralığın her iki yönde 2 puan olacağını söyledi.
'IMF için patika'
Enflasyon hedeflemesindeki IMF şartlılığına da değinen Serdengeçti, IMF ile gözden geçirmelerde kullanılmak üzere her yılın başında yıl sonu hedefi ile tutarlı patika oluşturulacağını kaydetti. Serdengeçti, patikadan sapma 1 puan ise gözden geçirmelerde IMF ile görüşüleceğini, 2 puan ise program şartlılığı ihlal edildiğinden alınacak önlemlerin açıklanacağı ve IMF'ye sunulacağını belirtti.
2006'da, döviz arzı yüksek seyredeceği için döviz alım ihalelerinin süreceğini söyleyen Serdengeçti, piyasadaki likidite fazlasının devam etmesini beklediklerini söyledi. Serdengeçti, Bankalararası piyasada 2 Ocak'tan itibaren borç verme faizinin 1 puan, borçlanma/borç verme faiz aralığının 3 puana indirileceğini kaydetti.