Enka dev ihale kazandı

Enka İnşaat ile Yunanlı Aktor firmasının müşterek ortaklığı, Umman'da kurulacak şehir projesinin 1.9 milyar dolarlık birinci kısım inşaatı ile ilgili olarak 4 Ocak'ta ön anlaşma imzaladı.

İSTANBUL - Enka İnşaat ile Yunanlı Aktor firmasının müşterek ortaklığı, Umman'da kurulacak şehir projesinin 1.9 milyar dolarlık birinci kısım inşaatı ile ilgili olarak 4 Ocak'ta ön anlaşma imzaladı. Ağırlıklı olarak enerji ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Enka İnşaat'tan İMKB'ye yapılan açıklamada, işveren firma Asit ile 'Blue City' projesinin birinci kısım inşaatına ilişkin ön anlaşmanın dün Muskat, Umman'da imzalandığı belirtildi.
Enka bu konuda 29 Aralık tarihinde yaptığı açıklamada, Aktor ile ortaklık yapılarının 'yüzde 50-yüzde 50' oranında olacağını duyurmuştu.
Kelebek'i satıyor
Ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren Enka İnşaat iştiraklerinden Kelebek Mobilya'nın hisselerinin blok satışı için Özbıyık ve Göknar ailelerini temsilen Mehmet Özbıyık ile görüşmelere başlandığını açıkladı. Enka'dan İMKB'ye yapılan açıklamada, başka bir detay belirtilmezken, gelişmeler oldukça kamuoyunun bilgilendirileceği belirtildi. Kelebek Mobilya'nın 2005 yılına ait dokuz aylık mali tablolarına göre Enka İnşaat'ın şirketteki payı yüzde 63.08 seviyesinde bulunurken, şirketin yüzde 36.92'si halka açık konumda bulunuyor.