Enka ve Gama Avrupa'da ilk 100'e girdi

İSTANBUL - Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman alanında hizmet veren Deloitte’un hazırladığı ve Avrupa’nın en büyük 100 inşaat şirketini inceleyen ‘Avrupa İnşaat Liderleri’ raporuna göre, Enka ve Gama Holding, Avrupa’nın en büyük 100 inşaat şirketi arasında yer aldı.
Deloitte’un açıklamasında, Enka İnşaat’ın 1.9 milyar avroluk taahhüt geliri ile genel ciro sıralamasında 37’nci olduğu, gelirlerini en hızlı artıran şirketler sıralamasına ise 19’uncu olduğu belirtildi. Rapora göre, Gama ise bu yıl listeye ilk kez 85’inci sıradan girerken, geçen yılı 735 milyon avro ciro ile kapattı.
Raporda, “Taahhüt gelirleri bazında Türkiye ’nin ilk beş uluslararası müteahhitlik firması sıralamasında Enka’dan sonra sırasıyla Gama Holding, Tekfen Holding, Yüksel Holding ve Alarko Holding geliyor. Taahhüt dışı gelirler de dikkate alındığında ise sıralamada Tekfen Holding ve Gama Holding yer değiştiriyorlar.
Deloitte’a göre, bu yıl gelirleri itibarıyla yapılan sıralamada Fransız Vinci, yaklaşık 29 milyar avroluk taahhüt cirosuyla bu yıl da liderliğini korudu. İkinci sırada Fransız Bouygues SA, üçüncü sırada ise Alman Hochtief AG yer aldı. Sıralamada İngiliz şirketlerinin ağırlığı dikkat çekti. (Radikal)