Enka'dan 2 milyar avroluk proje

Enka İnşaat, Dubai mucizesinden esinlenerek turizm sektörüne yatırım yapan Umman'da 2 milyar avroluk bir kent inşa edecek. Şirket İMKB'ye gönderdiği açıklamada...

İSTANBUL - Enka İnşaat, Dubai mucizesinden esinlenerek turizm sektörüne yatırım yapan Umman'da 2 milyar avroluk bir kent inşa edecek. Şirket İMKB'ye gönderdiği açıklamada Yunan Aktor ile birlikte Umman'daki Blue City turizm kompleksinde 2 milyar euroluk bir proje gerçekleştirmeye hazırlandığını bildirdi. Aktor ve Enka arasında ortaklık anlaşmasının 4 Ocak tarihinde Umman'da imzalanması bekleniyor. Projede taraflar yüzde 50'şer hisse sahibi olacak. Proje kapsamında 5 bin daire, 200 villa ve 4 otel bulunuyor.
Umman'ın El Sawaidi adlı sahil bölgesinde kurulacak olan Blue City, aslında 15 yılda tamamlanması hedeflenen dev proje. Toplam maliyetinin 15 milyar avroya ulaşması beklenen yerleşim kompleksi bünyesinde marina ve golf sahası gibi turizmi canlandırmaya yönelik imkânlar da bulunacak. 34 kilometrekarelik alana yayılacak şehrin tamamlandığı zaman 200 bin kişiyi barındırması hedefleniyor. Blue City, Umman'ın başkenti Maskat'a 45, Umman Uluslararası Havaalanı'na ise yalnızca 30 dakika mesafede yer alacak.