Enka'nın Moskova zaferi

Rusya'nın başkenti Moskova'ya yapılacak olan yeni havaalanı için açılan ülke tarihinin en büyük ihalelerinden birini Enka İnşaat kazandı.

MOSKOVA - Rusya'nın başkenti Moskova'ya yapılacak olan yeni havaalanı için açılan ülke tarihinin en büyük ihalelerinden birini Enka İnşaat kazandı. 40'a yakın Rus ve yabancı şirket arasında uzun süredir büyük bir çekişmeye sahne olan yaklaşık 430 milyon dolarlık dev ihaleyle ilgili anlaşma Aeroflot Rus Havayolları Başkanı Valeriy Okulov ve Enka Holding Onursal Başkanı Şarık Tara'nın da hazır bulunduğu bir törenle dün Moskova'da imzalandı.
Aeroflot'tan yapılan yazılı açıklamada, ihalede kazanan şirketin proje maliyeti, inşaat süresi, teknik önerilerin kalitesi, güvenlik ve çevre korumasıyla ilgili kriterler temel alınarak belirlendiği duyuruldu.
Valeriy Okulov, inşaatın 26 ay süreceğini ve 'Şeremetyevo 3' adlı havaalanının 2007 sonlarında hizmete gireceğini açıkladı. Valeriy Okulov, Aeroflot'un projeye her türlü desteği vereceğinide açıkladı.
Rusya'nın en modern ve en büyük havaalanı olacak Şeremetyevo 3'ün yapımı yılan hikâyesine dönmüş ve geçmiş yıllarda düzenlenen bir ihale iptal edilmişti. Moskova'dan ağırlıklı olarak yurtdışı uçuşların yapıldığı 25 yıllık Şeremetyevo 2 Havaalanı'nın eskimesi ve artan yolcu trafiğiyle başa çıkamaması British Airways ve Swissair gibi önemli Batılı şirketlerin alandan ayrılmasına yol açarken, Aeroflot'un gelirini önemli ölçüde düşürmüştü. Şirket, saatte 3 bin 800 yolcu kapasitesine ulaşacak yeni tesisle pazarda yeniden güçlü konuma gelmeyi planlıyor. Enka'nın ihaleyi almasıyla Türk inşaat şirketlerinin Rusya pazarındaki en büyük başarılardan birini elde etmiş oldu. Türk inşaat şirketlerinin son 15 yılda Rusya'da kazandığı ihalelerin tutarının 14 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.