Enron yöneticileri yargı önünde

ABD'nin yakın tarihindeki en büyük yolsuzluk skandalına adı karışan Enron şirketinin üst düzeydeki iki yöneticisinin yargılanmasına Teksas eyaletinin Houston kentinde başlandı.

WASHINGTON - ABD'nin yakın tarihindeki en büyük yolsuzluk skandalına adı karışan Enron şirketinin üst düzeydeki iki yöneticisinin yargılanmasına Teksas eyaletinin Houston kentinde başlandı. Davanın ilk gününde, Enron'un bir ve iki numaralı yöneticileri olan Ken Lay ve Jefrrey Skilling'in kaderini belirleyecek olan 12 kişilik jüri seçildi. Yargılamanın yaklaşık dört ay sürmesi bekleniyor. 2001 yılında patlak veren enerji şirketi Enron'la ilgili skandalda Lay ve Skilling, o dönemde aslında batmak üzere olan firmanın kâğıtlarında büyük ölçüde usulsüzlük yaparak şirketi çok kârlı gibi göstermek ve tam bu sırada hisselerini satarak büyük kârlar sağlamakla suçlanıyor.
Yöneticiler Lay ve Skilling'e karşı
Şirketin bazı üst düzey yetkilileri, skandaldaki paylarını itiraf ederek yargıyla işbirliği kararı almıştı. Bu kişilerin, Lay ve Skilling aleyhine tanıklık yapması bekleniyor. Enron, battığı sırada ABD'nin 7'nci büyük şirketi konumundaydı. Lay ve Skilling, milyarlarca dolarlık servetle ayrıldıklarında şirketin binlerce çalışanı işsiz ve her türlü maddi haktan mahrum kalmıştı.