EPDK: 2010'a kadar elektrik sıkıntısı yok

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, elektrik enerjisi arzında 2010 yılına kadar kötü senaryo yaşanmayacağını söyledi.

İSTANBUL - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, elektrik enerjisi arzında 2010 yılına kadar kötü senaryo yaşanmayacağını söyledi. 2005 yılında devreye giren LPG Piyasası Kanunu ve LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında dağıtıcı lisans almaya hak kazanan İpragaz ve Aygaz'a lisansları düzenlenen toplantıyla verildi.
Toplantıda soruları yanıtlayan Günay, nükleer enerji ile ilgili bir soruya, "Nükleer enerjinin hangi amaçla yapıldığı önemli. Nükleer enerjinin Türkiye'de faaliyete geçebilmesi için belki de 10 yıllık bir süreye ihtiyaç var" dedi.
Enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve teknoloji anlamında nükleer enerji çalışmalarının olumlu olduğunu kaydeden Yusuf Günay, Türkiye'nin serbest piyasa oluşturma çabalarının başında olduğunu, özel sektör yatırımcılarının yatırım isteğinden caydırılmamaları gerektiği görüşünü dile getirdi.
Lisans Yönetmeliği'nin yürürlüğe girmesiyle LPG sektöründe lisanslama faaliyetlerine başladıklarını, anlatan Yusuf Günay şöyle konuştu: "Lisanslama çalışmalarını bitirdikten sonra ülke çapında sıkı denetimler yapılacak."
13 Mart 2006'ya kadar şirketlerin lisans başvurusu yapması gerektiğini anımsatan Günay, "Kurumumuza bugüne kadar 48 dağıtıcı, 48 depolama, 30 taşıma, 10 tüp imalatı, 44 tüp muayene ve tamir bakım ile 1299 otogaz lisansı olmak üzere toplam toplam 1479 lisans başvurusu yapıldı" diye konuştu.