EPDK: İhale ile bir ilki başardık

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, doğalgaz kontratlarının özel sektöre devri için yapılan ihaleyi başarılı buldu.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, doğalgaz kontratlarının özel sektöre devri için yapılan ihaleyi başarılı buldu. Günay, "Bugün doğalgaz piyasasının serbestleştirilmesi açısından tarihi bir gündür. Olmaz denilen olmuştur" dedi.
Günay yapılan kontrat devrinin dünyada ve Avrupa'da bir ilk olduğunu belirterek, yıllık 4 milyar metreküp kontratın özel sektöre devredildiğini söyledi. 16 yıllık kontrat süresinde devredilecek miktarın 62 milyar metreküp olacağını ifade eden Günay, bunun ekonomik büyüklüğünun yaklaşık 15 milyar dolar olduğunu aktardı. Yusuf Günay şöyle konuştu:
"4 yıldan bu yana Türkiye'de kontrat devri ihalelerinin yapılamayacağı, kontrat devrinin hayal olduğu ifade ediliyordu. Ancak bu ihale ile süreç başladı. Yol açıldı. Devredilecek miktar, İstanbul'un yıllık doğalgaz tüketiminin bile çok üstündedir. Kontrat devirleri devam edecek. Böylece tüketiciler, Botaş dışında özel sektör şirketlerinden de gaz alabilme imkânı bulacak."
Günay, 40'ın üzerinde şirket yeterlilik almışken birkaç firmanın ihaleye girmiş olmasını ise 'normal' olarak değerlendirirken "Gaz temin eden Gazexport'tan satıcı ön onayını alan firmalar ihaleye girebildi" dedi.