EPDK, İlhami Özşahin'i suçlamamış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, "Türkiye elektrik enerjisi sektörüne çok önemli hizmetler vermiş TEİAŞ Genel Müdürü Özşahin'i suçlamasının söz konusu olamayacağını" kaydetti.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, "Türkiye elektrik enerjisi sektörüne çok önemli hizmetler vermiş TEİAŞ Genel Müdürü Özşahin'i suçlamasının söz konusu olamayacağını" kaydetti. Günay, yaptığı yazılı açıklamada, dün bir gazetede, son yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili olarak, kendisinin TEİAŞ Genel Müdürü İlhami Özşahin'i suçladığı yönünde haber yayımlandığını belirtti. Dün, gazetenin Ankara temsilcisini ziyaret ettiğini vurgulayan Günay, bu sırada yapılan sohbette, son elektrik kesintileriyle ilgili kendisine yöneltilen soruya verdiği cevabın anlamı ve bütünlüğü dışında haberleştirildiğini kaydetti. Soruya karşılık, 1 ve 2 Temmuz tarihlerinde yaşanan elektrik kesintileri gibi olağanüstü durumlarda nelerin yapılması gerektiğine dair mevzuatlarında yer alan hususlarla ilgili bilgi verdiğini ifade eden Günay, verdiği bilgiler ve sektöre dair yaptığı değerlendirmenin, haberde "TEİAŞ Genel Müdürü İlhami Özşahin'i suçladığı" şeklinde aktarıldığına işaret etti. Günay, son kesintilerle ilgili herhangi bir yaptırıma gerek olup olmadığını tespit etmek üzere, TEİAŞ'a kesintinin nedenleri ve yapılan işlemlerin yazılı olarak sorulduğunu, bu kapsamda ne TEİAŞ hakkında açılmış bir soruşturma ne de işin aslı bilinmeden Genel Müdürü suçlamayı gerektirecek bir durum bulunduğunu bildirdi.
'Cevabım haberleştirildi'
Haberdeki "milyarlarca dolar ceza geliyor" gibi ifadelerin de bu olaylarla ilgili kullandığı ifadeler olmadığına işaret eden Günay, şunları kaydetti: "Son elektrik kesintileriyle ilgili soruya verdiğim cevap, anlamı ve bütünlüğü dışında haberleştirilmiş. İnceleme yapılıp sonuçlandırılmadan Türkiye elektrik enerjisi sektörüne önemli katkılar vermiş, saygın, çalışkan ve dürüstlüğüyle tanıdığım İlhami Özşahin'i suçlamam söz konusu olamaz."