EPDK: Yasanın gereğini yaptık

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, akaryakıt dağıtım şirketlerine kestikleri 1.6 milyar YTL'lik ceza için, "Yasanın gereğini yerine getirdik. Yapacak bir şey yok" dedi.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, akaryakıt dağıtım şirketlerine kestikleri 1.6 milyar YTL'lik ceza için, "Yasanın gereğini yerine getirdik. Yapacak bir şey yok" dedi.
Başkan Yusuf Günay, dağıtım şirketlerine kesilen yüksek cezayı değerlendirirken, rakam çok yüksek görünse de kararın yasanın uygulanmasından ibaret olduğunu söyledi. Karar için, "Yapacak bir şey yok" diyen Günay, kararlarına karşı yargı yolunun açık olduğunu anımsattı.
EPDK İkinci Başkanı Yusuf Tülek ise, bu konudaki cezaların yüksekliğinin mevcut yasadan kaynaklandığını ifade edip, "Şirketler uygulanacak cezaları biliyorlardı. Kurul kararı alındı. Artık geriye dönmek mümkün değil" açıklamasında bulundu.
Yeni cezalar yolda
Şirketlerin karar nedeniyle kurula tazminat davası açabileceğinin sorulması üzerine Tülek, "Karar yargıdan döner, şirketler de bize tazminat davası açarsa, maaşımızdan öderiz, ne yapalım" diye konuştu.
Kesilen cezaların, lisans verilmesi işleminin ardından geçilen ilk dönemi kapsadığını kaydeden Tülek, dolayısıyla kesilen cezanın bir yıl önceki döneme ait olduğunu açıkladı.
Son bir yıllık dönemde lisanssız bayilere akaryakıt temin edildiyse, soruşturma açılıp yeniden ceza verilmesinin gündeme geleceğini kaydeden Tülek, "Umarım akaryakıt teminine devam etmemişlerdir. Geçen yıl soruşturma açıldıktan sonra dağıtımcılar daha dikkatli hareket etti diye biliyoruz. Yeniden ceza kesilse bile bu boyutta bir ceza olmaz" dedi.
Bir ayda ödemeyene icra
Öte yandan, önceki gün akşam saatlerinde toplantısını sonuçlandıran Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun toplam 1.66 milyar YTL ceza kestiği 28 dağıtım şirketine gece faks çekerek haber verdiği öğrenildi.
EPDK, cezaya ilişkin kararları dün de posta yoluyla şirketlere gönderdi. Kararın tebliğinden itibaren dağıtım şirketlerinin cezayı ödemek için bir ay süreleri bulunuyor. Borcunu zamanında ödemeyen şirketlerden icra yoluyla tahsil edecek.