EPDK'dan acil durum sorgusu

EPDK, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'den (TEİAŞ) 14 Temmuz'a kadar savunma isteyerek, 13 ilin karanlıkta kaldığı 1 Temmuz gecesi Oymapınar barajından sisteme elektrik vermesi talebinde bulunurken 'Acil durum bildirimi' yapıp yapmadığını sordu.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - EPDK, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'den (TEİAŞ) 14 Temmuz'a kadar savunma isteyerek, 13 ilin karanlıkta kaldığı 1 Temmuz gecesi Oymapınar barajından sisteme elektrik vermesi talebinde bulunurken 'Acil durum bildirimi' yapıp yapmadığını sordu.
EPDK, 'acil durum bildirimi' yapılmasına rağmen elektrik verilmediğini tespit ederse Oymapınar Hidroelektrik Santralı'na para cezası uygulayacak. Aksi takdirde, TEİAŞ'ın sadece yazılı talepte bulunmuş olması ceza için yeterli olmayacak. Mevzuata göre tüketimin üretimi karşılayamaması durumunda sistem operatörü TEİAŞ'ın gerekli gördüğü elektrik üreticilerine 'acil durum bildirimi' yapıp, sisteme elektrik vermesini istemesi durumunda, mazereti olmayan santralın talebi yerine getirmesi gerekiyor. Buna karşılık TEİAŞ da zorunlu olarak sisteme elektrik vermesini istediği santrala, verilen elektriğin bedelini en yüksek tarife üzerinden ödemek zorunda.
TEİAŞ'ın daha önce bir çok kez sistemde elektrik sıkıntısı ortaya çıktığında telefonla Oymapınar'ın devreye girmesini istediği, ancak ödemeyi normal tarifeden yaptığı belirtiliyor. Son elektrik kesintisi sırasında da TEİAŞ'tan önce telefonla talimat alan Oymapınar yetkililerinin, barajdaki su seviyesinin yetersizliğinin de etkisiyle 'acil durum bildirimi' yapılmasını istedikleri bildirildi. TEİAŞ'ın aynı talebini yazılı olarak yinelemesi üzerine Oymapınar yetkililerinin bu kez; "Yazınızın üzerinde 'acil durum bildirimi' bulunmadığı için talebinizi yerine getiremeyiz. Lütfen bu ifadeyi yazınızın başına koyarak talepte bulunun" dediği öne sürüldü.
Mevzuata göre eğer TEİAŞ Oymapınar'a gönderdiği yazının 'acil durum bildirimi' olduğunu kanıtlayabilirse Oymapınar'a 750 bin YTL para cezası verilecek. Aksi takdirde TEİAŞ'ın talebi geçersiz kalacak ve Oymapınar para cezasından kurtulacak.