EPDK'dan akaryakıta tarihi ceza

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), lisansı olmayan bayilere akaryakıt ikmal eden 28 dağıtım şirketine toplam 1 milyar 666 milyon 835 bin 180 YTL idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), lisansı olmayan bayilere akaryakıt ikmal eden 28 dağıtım şirketine toplam 1 milyar 666 milyon 835 bin 180 YTL idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.
EPDK, dün yaptığı toplantıda bir yılı aşkın süredir devam eden dağıtım şirketleri soruşturmasını sonuçlandırdı. 28 dağıtım şirketini, lisansı olmayan akaryakıt istasyonlarına akaryakıt temin ettikleri için suçlu bulan EPDK, ceza verilmesini kararlaştırdı. Aldığı karar ile EAŞ ve Kepez'e el konulmasını sağlayan EPDK'nın cumhuriyet tarihinin en ağır para cezasını kestiği belirtildi. EPDK, 2 bin 300 bayiye lisansı olmadığı halde akaryakıt temin edildiğini belirledi. Bunun üzerine dağıtım şirketlerine, akaryakıt temin ettikleri her bir lisanssız bayi için 714.46 YTL idari para cezası kesildi. EPDK'nın bu kararına karşı yargı yolu açık bulunuyor. Dağıtım şirketleri, Danıştay'da açacakları dava ile yürütmeyi durdurma istemli olmak üzere kararın iptalini isteyebilecekler.
Hangi şirketler var?
EPDK'nın para cezası kestiği şirketler şunlar: Petrol Ofisi A.Ş. (POAŞ), Opet Petrolcülük A.Ş. (Opet), Altınbaş Petrol Ticaret A.Ş (Alpet), Turcas Petrol A.Ş. (Turcas), Enerji Petrol Ürünleri Pazarlama A.Ş. (Energy), Aytemiz Akaryakıt Dağıtım ve Pazarlama A.Ş. (Aytemiz), Pet-Line Petrol Ürünleri Ticaret A.Ş. (Petline), Total Oil Türkiye A.Ş. (TOTAL), Turkuaz Petrol Ürünleri A.Ş. (Turkuaz), Erk Petrol Yatırımlar A.Ş. (Erk), Termopet Akaryakıt Nakliyat ve Ticaret Ltd. Şti (Termopet), Bölünmez Petrolcülük A.Ş. (M Oil), GS Petrol Ürünleri Tic. AŞ. (GS), Ağpaş Petrol Ürünleri Pazarlama Sanayi Ticaret ve Dağıtım A.Ş. (Ağpaş), Opet Dış Ticaret Nakliyat ve Akaryakıt A.Ş. (Sunpet), The Shell Company of Turkey Limited (Shell), Balpet Petrol Ürünleri Taşımacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Balpet), Birleşik Petrol A.Ş. (Birleşik), BP Petrolleri A.Ş. (BP), Delta Petrol Ürünleri Ticaret A.Ş (Delta), Starpet Garzan Akaryakıt Dağıtım Pazarlama A.Ş. (Starpet), Can Aslan Petrolcülük Sanayi A.Ş. (Euroil), Siyam Petrolcülük Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Soil), Selahattin Kaleli Petrolcülük Ticaret Limited Şirketi (Kaleli), Yalçınkaya Petrol Ürünleri Pazarlama Dağıtım Sanayi ve Tic. Ltd. Şti, (Yalçınkaya), MMG Petrol Dağıtım ve Pazarlama İç ve Dış Ticaret A.Ş. (MMG), Arıtsan Petrolcülük Tic. A.Ş. (Evroturk), Damla Petrol İnşaat Ticaret A.Ş. (Damla).