EPDK'dan denetim atağı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, petrol piyasasında şimdiye kadar yapılmış 'en büyük ölçekli' denetimlere, 11 Temmuz Pazartesi günü itibarıyla başladığını ve bugüne kadar 148 istasyonun kapatıldığını açıkladı.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, petrol piyasasında şimdiye kadar yapılmış 'en büyük ölçekli' denetimlere, 11 Temmuz Pazartesi günü itibarıyla başladığını ve bugüne kadar 148 istasyonun kapatıldığını açıkladı.
Petrol sektöründeki denetim faaliyetleri ve ilk sonuçlarını basın toplantısı ile açıklayan Günay, denetimlerin ilk dört gününde Jandarma Genel Komutanlığı'nın sorumluluk alanı içindeki Ankara, Eskişehir, Bolu, Çankırı, Kırıkkale'de 38 istasyonun faaliyetini durdurduğunu, dünden itibaren de başta İstanbul ve İzmir olmak üzere ülke genelinde lisans kontrolü yapmaya başladığını söyledi. Günay, Sanayi Bakanlığı'nın 75 adet, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 35 adet akaryakıt istasyonunu mühürlediğini belirtirken, Emniyet'in Ankara ve İstanbul'da da dünden itibaren lisans denetimlerine başlayacağını söyledi.
Günay, faaliyeti durdurulan istasyonlara akaryakıt ikmali yapan şirketlerin, isimleri tasnif edilerek listeler halinde açıklanacağını, ayrıca EPDK'nın da idari para cezası uygulayacağını söyledi. Günay, lisansız bayiye akaryakıt ikmali yaptığı belirlenen dağıtım şirketi ne 714 bin YTL, akaryakıt bayilerine ise rakamın beşte birini ifade eden yaklaşık 143 bin YTL para cezası verileceğine dikkat çekti.
Marker ihalesi yapılacak
EPDK Başkanı, kaçak ve kalitesiz akaryakıtı belirlemeye dönük ulusal marker uygulaması konusunda kurulun, gelecek hafta özel bir gündemle toplanacağını ve hemen ardından yeniden ihaleye çıkılacağını açıkladı. Günay, ulusal markerle ilgili soru üzerine, bu konuyla ilgili TÜBİTAK ile teknik anlamda modeller üzerinde çalışıldığını vurguladı. Günay, 14 bini akaryakıt bayisi olmak üzere 16 bin adet lisans başvurusu yapıldığını, 11 bin 724'ü akaryakıt bayisi olmak üzere, 9 faaliyet alanında 12 bin 734 adedinin ise lisans almaya hak kazandığını söyledi.
Günay, akaryakıtta serbest pazarın oluşmasını çok önemsediklerini vurgulayarak, tüketicilere "Biz de bu amaçla, tüketicilerin fiyatları fiyat panolarından takip etmelerini öneriyoruz. Bu konuda çalışmamız var. Belli bölgelerde en ucuz akaryakıtın hangi bayide satıldığını, cep telefonu mesajı ile bildireceğiz" müjdesini verdi. Doğalgaz dağıtım ihalelerine de değinen Günay, şu anda 40 il ve 200 ilçeye doğalgaz götürme noktasına gelindiğini, Trakya doğalgaz dağıtım lisansı ihalesinde de iki şirket kaldığını, sonra diğerlerinin de aynı şartlarda ihaleye katılmak için kendilerine başvurduğunu, yasal olarak katılmalarının mümkün olmadığını söyledi.
Trakya doğalgaz ihalesi 'Kurul'a kaldı
Nurol ve Zorlu gruplarının kıyasıya rekabetine sahne olan Edirne-Tekirdağ-Kırklareli Doğalgaz Dağıtım Lisansı İhalesi, üçüncü turda da firmaların ilave teklif vermemeleri nedeniyle sonuçlandırılamadı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ihaleyi alacağı kararla sonuçlandıracak.
Nurol ve Zorlu gruplarının daha önce sıfır (0) birim hizmet amortisman bedeli ile abone bağlantı bedeli teklif ettiği ihalede, kurul kararıyla üçüncü turda dağıtım lisansı bedeli üzerinden 'açık artırma' yoluna gidildi.
Toplam 50 bin YTL olan dağıtım lisans bedeli üzerinden yapılan açık artırmada, Nurol ve Zorlu grupları, mevzuatta belirtilen rakamın üzerinde ilave bir teklif vermeyeceklerini açıkladılar. Firmalar, önceki verdikleri teklifler dikkate alınarak ihalede karar verilmesini istediler. Bu talep üzerine, İhale Komisyonu ise ihalenin ne zaman ve ne şekilde sonuçlanacağına ilişkin, kurul kararı alınacağını açıkladı.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji Piyasası Denetleme Kurulu Başkanı Yusuf Günay, ihalenin nasıl devam edeceğine ilişkin soru üzerine, kurulun bu tip konularda 'özel nitelikli karar' alma yetkisinin olduğunu belirtti. Günay, bu çerçevede ilk kurul toplantısında konunun değerlendirileceğini belirtti.
Günay, "İhalenin iptalinin söz konusu olup olmadığı" sorusuna, önceden bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirterek, "Sonuçta gelinen nokta itibarıyla tüketicinin yararına çok önemli bir gelişme kaydedilmiştir. Bizim düşüncemiz en son odur" diye konuştu. Daha önce yapılan düzenlemelerde böyle bir durumun öngörülmediğine işaret eden Günay, "O yüzden bu tip durumun öngörülmediği koşulda özel nitelikli karar alınacak, sırf bu konuya münhasıran" dedi.
Bir gazetecinin, iki grubun 'eski koşullarda ihalenin sonuçlandırılmasına' yönelik talebini hatırlatarak, buna 'mevzuatın izin verip vermeyeceğini' sorması üzerine EPDK Başkanı Yusuf Günay, şunları söyledi:
"Eski koşul diye ben şunu anlıyorum. Şu an gelinen nokta itibarıyla her iki şirketin verdiği birim hizmet amortisman bedeli sıfır, konutlara ilişkin abone bağlantı bedeli sıfır böyle algılıyorum. Şu anda, önceden bir şey söyleyemem. Şu an bir şey söylemek zor. Daire bir çalışma yapar, kurula sunar. Kurulda da bu tartışılır ama birden fazla alternatifin ortaya çıkacağını tahmin ediyorum."