EPDK'dan lisans ticareti yapan çantacılara darbe

142 adet hidroelektrik santral (HES) projesine ilişkin hâlâ EPDK'ya ilerleme raporu sunmayan şirketler hakkında inceleme başlatıldı

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik üretim faaliyeti göstermek üzere lisansı alınan 142 adet hidroelektrik santral (HES) projesine ilişkin Kuruma ilerleme raporu sunmayan şirketler hakkında inceleme başlattı. Taahhüt ettiği yatırım programını gerçekleştirmeyen şirketlerin lisansları iptal edilecek.
EPDK Başkanı Hasan Köktaş, “Şirketlerin lisans alıp bunları istismar etmesine izin vermeyeceğiz. Lisansın ticareti değil yatırımı yapılacak. böylece 2009 ’da özel sektör yatırım gerçekleşmelerinde sağlanan başarıyı gelecek yıllara da yayacağız” diye konuştu. 

Para cezası uygulanacak
EPDK’nın geçen hafta aldığı karar çerçevesinde, EPDK’ya lisanslı projeleri hakkında ilerleme raporu sunmayan şirketlerden 15 gün içerisinde yazılı savunmalarını vermeleri ve raporlarını sunmaları istendi. Kararı tüm şirketlere yazıyla ileten EPDK, ilerleme raporu vermemekte ısrar eden şirketler hakkında idari para cezası uygulayacak. Taahhüt ettiği yatırım programını gerçekleştirmeyen şirketlerin lisansları da iptal edilecek.
Kurul, hidroelektrik santralları ile ilgili başlattığı inceleme sürecini rüzgar ve termik santrallarla devam ettirecek.

Amaç ticareti önlemek
Anadolu Ajansı’na konuşan EPDK Başkanı Hasan Köktaş, piyasada çantacı denilen amaçlarının, “lisans aldığı halde bunu istismar edenlere, yatırımını değil ticaretini yapanlara” engel olmak olduğunu söyledi. Bu kapsamda son birkaç ayda 17 adet şirketin hidroelektrik ve rüzgar lisansını iptal ettiklerini belirten Hasan Köktaş, şunları kaydetti:
“Ülkemizin bilhassa yenilenebilir enerji kaynaklarının yatırıma dönüşmesini çok önemsiyoruz. Üretim lisansı alan şirketler tesisleri tamamlanana kadar her yıl ocak, mayıs ve eylül ayları içerisinde Kuruma gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında ilerleme raporu sunmakla yükümlüler.
Ancak bunu yapmayan şirketler var. Savunmalarını vermelerini istedik. Lisansların doğru ellerde yatırıma dönüşmesi için kapsamlı bir inceleme yapıyoruz. Lisansın ticareti değil yatırımı yapılacak. Böylece bu yıl özel sektör yatırım gerçekleşmelerinde sağlanan başarıyı gelecek yıllara da yayacağız.” Bu yıl ekim ayı sonu itibariyle toplam kurulu gücü 2546 megavat olan 88 proje kabulünün yapılarak devreye girdiğini anlatan Köktaş, Bunun son yedi yılın en yüksek rakamı ve son üç yılda gerçekleşen tüm özel sektör elektrik üretim yatırımlarının toplamından bile fazla olduğuna dikkati çeken Köktaş, bu tabloyu istikrarlı kılmak, sonraki yıllara da yaymak için lisansın gücünü daha da arttırdıklarını vurguladı. 

Düzenlemeler yapıldı
Elektrik enerjisi üretimine yönelik artan ilgiye koşut olarak, yatırımlar için ihtiyaç duyulan finansman kaynaklarının sağlanması için bazı düzenlemeler yaptıklarını anlatan EPDK Başkanı Hasan Köktaş, örneğin kurul onayı gerektiren temlik, hisse rehni gibi işlemleri kurul onayı kapsamından çıkarttıklarını hatırlattı. 

Para cezası uygulanacak
Şirketlerden kaynaklanmayan, makul, rasyonel gerekçeleri olan gecikmelerde ek süreler verebildiklerine işaret eden EPDK Başkanı Hasan Köktaş, “Şirketlere her türlü kolaylığı getiren düzenlemeleri yaptık, yapıyoruz. Bunun meyvelerini de yatırım gerçekleşmeleri ile alıyoruz.
Ancak buna rağmen bazı özel şirketlerin de lisans alıp bunları istismar etmesine izin vermeyeceğiz. Bu konuda oldukça kararlıyız. Onlara gerekli yaptırımları uygulayacağız” diye konuştu. (Radikal)

Çantacı köşeye sıkıştı
Yıllardır boşa akan ırmakları ekonomiye kazandırmak için uygulamaya konulan mikro barajlar projesi yoğun ilgi görüyor. Proje kapsamında elektrik üretmek isteyen kişi veya şirketler harita üzerinden ya da bizzat giderek ırmak seçimi yapıyor. Lisans işlemlerinin ardından su kullanım hakkı satın alınıyor.
Bugüne kadar ırmaklar üzerinde kurulu gücü 1 MW (megavat)’tan başlayan irili-ufaklı iki bine yakın proje hazırlandı. Ciddi yatırımcılar hemen yatırıma başlarken, bazı kişiler lisansını başkalarına satarak üretim yapmadan havadan para kazanmaya çalışıyor. Piyasada ‘çantacı’ olarak adlandırılan bu kişilere engel olmak için lisans satışlarına yasal sınırlama getirilmişti. Ancak fırsatçılar bunun da kolayını buldu: Her bir proje için ayrı şirket kuruluyor. Müşteri bulununca da bu şirketler varlıklarıyla birlikte devrediliyor.