EPDK'nın taban fiyatıyla ucuz benzin rüyası kısa sürdü

EPDK'nın taban fiyatıyla ucuz benzin rüyası kısa sürdü
EPDK'nın taban fiyatıyla ucuz benzin rüyası kısa sürdü

Tavan fiyat uygulamasının başladığı güne göre bir depo benzinde 10.5 liralık fazla maliyet oluştu.

Akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının bitmesine az süre kala benzinde bir depo doldurmanın maliyeti 10.5 lira arttı. Uygulamanın başladığı gün 3.05 lira olan benzinin litre fiyatı 3.26 liraya kadar yükseldi

İSTANBUL - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) akaryakıt sektöründe fiyatların dengeye oturmasını amaçlayan ‘tavan fiyat’ uygulaması tüketicilere yaramadı. 2005’ten itibaren serbestleşen akaryakıt fiyatlarına ilk müdahalesini yapan EPDK’nın uygulaması fiyatlarda düşüş yaratmak yerine maliyetleri artırdı.
Akaryakıt bayi tavan fiyatı uygulamanın ilk gününde 95 oktan kurşunsuz benzin için litre başına 3.05 lira, motorin için 2.49 lira, kırsal motorin için 2.35 lira olarak belirlendi. Haziran sonunda tavan fiyat uygulamasının başlamasından sonra benzinin litre fiyatı 14 Temmuz’da 2.92’ye kadar düştü. Ancak art arda gelen zamlar sonrasında benzinin litre fiyatı bugün itibariyle 3.26 TL’ye kadar yükseldi. 14 Temmuz’da 50 litrelik bir depo 146 liraya dolarken, bugün aynı depoyu doldurmanın maliyeti 163 liraya çıktı. Litrede 34 kuruşluk artış, depo doldurma maliyetini 17 lira yükseltti. Tavan fiyat uygulamasının başladığı güne göre bakıldığında ise depoda 10.5 liralık bir maliyet oluştu.

Üç zam dört indirim
EPDK Ağustos ayında benzine üç kez zam, dört kez indirim yaptı. Ağustos başında 3.29 liraya kadar çıkan benzine 3 Ağustos’ta 3 kuruş, 6 Ağustos’ta 5 kuruş, 12 Ağustos’ta 1 kuruş zam yapıldı. İndirimlerse 9 Ağustos’ta 3 kuruş, 14 Ağustos’ta 4 kuruş, 17 Ağustos’ta 1 kuruş ve 20 Ağustos’ta 2 kuruş olarak gerçekleşti. Bir başka deyişle ağustos ayında benzin sadece 1 kuruş ucuzlamış oldu. 28 Haziran’da uygulamaya giren tavan fiyat uygulaması petrol piyasasında iki ay süreyle yürürlükte olacak. Buna göre uygulama önümüzdeki hafta sona erecek.
Uygulamanın hayata geçirilmesinden itibaren 15 Temmuz’a kadar geçen sürede akaryakıt fiyatlarında 2-7 kuruş arasında indirime gidildi. 15 Temmuz tarihinden sonra ise fiyatlar artış trendine geçti. Kurşunsuz benzinin litre fiyatı 15 Temmuz’da 2.93 liradan 3.16 liraya, motorinde 2.35 liradan 2.53 liraya, kırsal motorinde de 2.22 liradan 2.40 liraya çıkarken, artış trendi 8 Ağustos’a kadar kadar devam etti. Bu tarihten itibaren 4-6 kuruş arasında indirimler yapılırken son olarak 20 Ağustos’ta akaryakıt fiyatlarında 1-2 kuruş indirime gidildi.
Tavan fiyattaki son indirimle birlikte bugün itibariyle kurşunsuz benzinin litre fiyatı 3.26 lira, motorin 2,66 lira, kırsal motorin ise 2.52 lira olarak belirlendi. Akaryakıtın perakende satış fiyatları ise illere ve dağıtım şirketlerine göre küçük farklılıklar gösterebiliyor.

Sektör karşı çıkmıştı
Öte yandan, akaryakıt bayileri ile sektör temsilcileri, kâr paylarının düşük, maliyetlerin yüksek olduğu gerekçesiyle akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına karşı çıkmıştı. Mağdur olduklarını belirten sektör temsilcileri, Enerji Bakanı Taner Yıldız ile bir araya gelerek sorunlarını dile getirmiş, Yıldız, konuya vatandaşın haklarının korunmasının yanı sıra piyasa düzeninin korunması açısından da bakılması gerektiğini belirtmişti. Akaryakıt fiyatlarını oluşturan tüm unsurların azaltılarak fiyatların kalıcı olarak indirilmesini istemişti. EPDK, petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarında en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınmadığı anlaşıldığından, lisans sahiplerinin fiyat uygulamalarını, söz konusu aykırılıkları giderecek şekilde Petrol Piyasası Kanununun ilgili maddesinin (Rafinerici ve dağıtıcı lisansı kapsamında yapılan piyasa faaliyetlerine ilişkin fiyatlar, en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak, lisans sahipleri tarafından hazırlanan tavan fiyatlar olarak Kuruma bildirilir) hükmüne uygun hale getirmeleri için 20 Haziran 2009’a kadar sürevermişti.
Bu süreçte de akaryakıt dağıtım şirketleri benzinde 3 ile 8 kuruş, motorinde de 3-4 kuruş indirime gitmiş ve fiyat tekliflerini EPDK’ya bildirmişti. Şirketlerin fiyat ayarlamalarını yeterli görmeyen EPDK da akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik iki ay geçerli olmak üzere tavan fiyat uygulanmasına karar vermişti.(Radikal)