Erdemir artık Oyak'ın

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (Erdemir) dün resmen Oyak'ın oldu. Oyak, şirketin yüzde 49.29'luk hissesinin ihale bedeli olan 2 milyar 960.2 milyon doları peşin ödedi.

ANKARA - Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (Erdemir) dün resmen Oyak'ın oldu. Oyak, şirketin yüzde 49.29'luk hissesinin ihale bedeli olan 2 milyar 960.2 milyon doları peşin ödedi. 2.77 milyar dolar ÖİB hesabına aktarılırken, bu tutar ÖİB'in Tüpraş'tan sonra bir kalemde aldığı en yüksek özelleştirme geliri oldu.
4 Ekim 2005'te Erdemir'deki Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) ait yüzde 46.12 hissenin blok satış ihalesi 2.77 milyar dolar ile en yüksek teklifi veren Oyak'ın kazanmasıyla sonuçlanmıştı. Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 1 Aralık'taki onayın ardından Oyak Erdemir'i almak için kurulan Ataer'in yüzde 41 hissesinin Fransız Arcelor'a devri için Rekabet Kurulu'na başvurmuştu. Ancak, Kurul bu başvuruyu sonuçlandırmadan önce Oyak 23 Şubat'ta ÖİB'e Erdemir hisselerini tek başına almak için başvuruda bulundu.
Oyak, devirden sonra Arcelor ile ortaklığa da açık kapı bırakmıştı.
Ulusoy törene katılmadı
Oyak ihale bedelini ÖİB ve TKB hesaplarına aktardı ve dün hisse devir sözleşmesi imzalandı. İmza törenine Oyak adına yönetim kurulu başkanı emekli korgeneral Yıldırım Türker ve genel müdür yardımcısı Aydın Müderrisoğlu katıldı. Türker, Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy'un Erdemir'in fiilen devir teslimini gerçekleştirme çalışmalarını yürüttüğü için imza törenine katılamadığını söyledi.
ÖİB Başkanı Metin Kilci, Erdemir'deki yüzde 46.12 hissenin karşılığı 2.77 milyar doların idare hesaplarına, yüzde 3.17 hisse için de TKB hesaplarına 190.2 milyon doların yatırıldığını söyledi.
Kilci, Erdemir'in uluslararası platformda kendini daha iyi göstereceğini ve rekabet gücünü artıracağına işaret etti. Kilci, 'Ataer'de Arcelor'a hisse devri yapılmama ile Rekabet Kurulu bay-pas mı edildi' sorusu üzerine
Ataer için izin alındığına işaret ederken, ortaklık yapısındaki değişim için izinde gecikme ortayla çıktığını, Ataer'e devirde problem olmadığını söyledi. Kilci, Erdemir'den elde edilen gelirin ne kadarının Hazine'ye "Devredileceği konusunda ise 'değerlendirme yapmadık" yanıtı verdi.
Yıldırım Türker ise, Coşkun Ulusoy'un devir-teslim çalışmalarının ardından düzenleyeceği basın toplantısıyla soruları yanıtlayacağını belirtip "Biraz sabretmenizi rica ediyorum" dedi.
Erdemir'e Ataer bayrağı
Dün Erdemir'de bayrak değişimi de yapıldı. Gebze'de kurulu Erdemir Çelik Servis Merkezi'ni (EÇSM) ziyaret eden yeni yönetim kurulu üyesi ve Hektaş Genel Müdürü Enis Erkin çalışanlarla tanıştı. Bu arada EÇSM'de bayrak değişimi yapılarak kuruma Ataer bayrağı da çekildi. EÇSM çalışanlarına Oyak Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Türker ve Erdemir, İsdemir, Ataer Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Ulusoy imzasıyla bir duyuru yapılarak yönetim değişikliği bildirildi. Yönetimi Oyak'a geçen Erdemir'de genel müdürlük görevine ise Aydın Müderrisoğlu atandı.