Erdemir için 13 başvuru

Ereğli Demir Çelik'in (Erdemir) yüzde 46.12'lik kamu payının blok özelleştirilmesi ihalesinde 13 ön yeterlilik başvurusu yapıldı. Firma ya da konsorsiyumların dokuzu yabancı.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (ÖİB), Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'ndaki yüzde 49.29'luk kamu payının 'satış yöntemiyle blok' özelleştirilmesi için açılan ihalede ön yeterlilik için başvuran 13 yatırımcının hepsi ön yeterlilik aldı.
ÖİB Başkan Yardımcısı Hasan Köktaş'ın başkanlığında dün sabah toplanan Erdemir İhale Komisyonu, başvuruları değerlendikten sonra sonucu basına açıkladı. Buna göre, Ereğli Ortak Girişim Grubu, Koç Holding, Zorlu Holding, Nurol Limak-Özaltın Alkol Pazarlama Ortak Girişim Grubu ve OYAK ön yeterlilik alan beş yerli yatırımcı olurken, ön yeterlilik alan sekiz yabancı yatırımcı da şunlar oldu:
Yabancı devler var
İngiliz-Hollanda ortaklığı olarak demir çelik ve pek çok alanda faaliyet gösteren Corus, Lüksemburg merkezli çelik şirketi Arcelor, Ukraynalı Azovstal-Metinvest ortak girişim grubu, Rus Lepgok-Oskol ortak girişim grubu, Rus Severstal, Rus Open Joing Stock Company-NLMK (Novolipetsk Iron and Steel Corp. ortak girişim grubu, İngiltere merkezli Mittal Steel, Güney Koreli POSCO. Erdemir'in ÖİB'ye ait yüzde 46.12 hissesinin yanı sıra, Türkiye Kalkınma Bankası'na ait yüzde 3.17'lik hisse de ihale sonrası satış sözleşmesi imzalayacak, teklif sahibince aynı koşullarda alınacak. Böylece, Erdemir'deki toplam yüzde 49.29 kamu payının özelleştirilmesi hedefleniyor. Erdemir'in kendi portföyünde ise yüzde 3.07 hissesi var. Kalan hisseler halka açık ve İMKB'de işlem görüyor. Önceki gün ön yeterlilik başvurusu yaptığını duyuran 23 üyeli Ereğli Ortak Girişim Grubu (OGG), grup üyelerinin Kibar Holding, Turkon ve Tosyal Holding olduğunu, katılımcıların da Atakaş Şahin, Auer, Bayraktarlar Holding, Borusan, Çebitaş, Çemtaş, Diler, Emek Boru, Fiba Holding, İçdaş, Kardemir, Kroman Çelik, Koçoğlu, Metal Saç, MNG Holding, Murat Denizcilik, Tezcan Galvaniz, Uğur Şirketler Grubu, Yardımcı Denizcilik, Yıldırım Şirketler Grubu olduğunu belirtti.
Açıklamada, eylül başına kadar birçok firmanın daha hazırlıklarını tamamlayarak Ereğli OGG'ye katılacağı ifade edildi. OGG, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin eşgüdümünde bir araya gelmişti. Kardemir, Ereğli OGG'ye katılmak için iyi niyet mektubu gönderdiğini 14 Temmuz'da borsaya açıkladı.
Öte yandan, Koç Holding, ihale şartları belgesini temin amacıyla gizlilik taahhütnamesi imzalayarak ÖİB'e müracaat ettiğini 11 Temmuz'da borsaya bildirmişti. OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, 26 Mayıs'taki basın toplantısında, Tüpraş, Erdemir ve Telekom ihaleleriyle ilgilendiklerini ve birini mutlaka alacaklarını, ancak hepsine kaynak ayırmanın doğru olmayacağını söylemişti. OYAK Grubu Telekom ihalesine girmemişti.
Ön yeterlilik alan katılımcılar için 25 Temmuz-9 Eylül arasında elektronik ve fiziki ortamda bilgi odası (data room) süreci başlarken, bilgi odasına erişmek isteyenlerin 50 bin dolar ödemesi gerekecek. İhaleye katılabilmek için, 40 milyon dolarlık geçici teminat koşulu da bulunurken, son teklifler 26 Eylül'de saat 16.00'ya kadar ÖİB'ye teslim edilecek.
Ön yeterlilik şartları
Ön yeterlilik kriterlerini karşılayanlar Erdemir için teklif verebilecek. Ön yeterlilik başvurusunda bulunan tüzelkişi ise tüzelkişinin veya onun doğrudan kontrol ettiği ve yüzde 50'den fazla hissesine sahip olduğu grup şirketinin; ortak girişim grubu ise ortak girişim grubunun lider ortağının veya onun doğrudan kontrol ettiği ve yüzde 50'den fazla hissesine sahip olduğu grup şirketinin en az iki yıl aktif olarak ilgili kanunun sanayi tanımına uygun sanayici tanımına uygun faaliyette bulunması gerekiyor. Diğer kriterler ise şöyle:

  • Ortak girişim grubunun lider ortağının grupta en az yüzde 30 payı olması gerekiyor.
  • Tüzelkişilerin 2004 yılı konsolide grup cirosunun ve/veya 2002, 2003 ve 2004 konsolide grup ciroları ortalamasının veya ortak girişim grubu üyelerinin 2004 yılı konsolide grup ciroları toplamının ve/veya 2002, 2003 ve 2004 konsolide grup ciroları ortalaması toplamının 1 milyar dolardan aşağı olmaması şart.
  • Grup, üyelerinden birinin özel yatırım fonu olması halinde, ciro şartı açısından bu fonunun yönetimindeki fon tutarı toplamının özel yatırım fonunun ortak girişim grubundaki katılım yüzdesiyle çarpımı sonucu bulunacak tutar dikkate alınacak.
    (Radikal, Reuters)