'Erdemir için iddialıyız'

Avrupa yapısal çelik pazarının doyması, yeni yatırımın yüksek maliyeti, Türkiye ile Doğu Avrupa'nın parlak geleceği nedeniyle dünyanın yedinci Avrupa'nın ikinci büyük demir çelik devi gözünü Erdemir'e dikti.

AMSTERDAM- Avrupa yapısal çelik pazarının doyması, yeni yatırımın yüksek maliyeti, Türkiye ile Doğu Avrupa'nın parlak geleceği nedeniyle dünyanın yedinci Avrupa'nın ikinci büyük demir çelik devi gözünü Erdemir'e dikti. Türkiye'den bir grup gazeteciyi Hollanda ve İngiltere'deki fabrikalarında ağırlayan Corus Group, Erdemir konusunda iddialı olduğunu açıkladı.
Corus Group CEO'su Philippe Varin, "Erdemir'i alıp Avrupa'da ilk sıraya yükseleceğiz" dedi. Erdemir'i alacak firma İstemir'e de sahip olacağı için bir taşla iki kuş vurmanın dışında Corus'un Erdemir'i istemesinin başında Doğu Avrupa ve Türkiye'deki ekonomik gelişmeler geliyor. Avrupa'daki binaların üçte ikisi çelik, Türkiye'de ise bu oran yüzde 1. 'Bu sayının artması kaçınılmaz' diyen Varin, Erdemir'le bu pastadan pay almak istediklerini söyledi. İnşaat çeliği üretimini İsdemir'de yapacaklarını belirten Varin, "Doğu Avrupa'da yatırımımız yok. Erdemir bizi bu pazara da yakınlaştıracak. Çünkü pazarın geleceği Doğu Avrupa'da" dedi. 1'inci Boğaz Köprüsü'nün çeliğini Corus'un verdiğini belirten Varin, "İkinciyi kaçırdık. Ama üçüncü köprü çeliğini Erdemir'le birlikte vereceğiz" diye konuştu.
Mittal'ın 1 milyar dolar fiyat biçtiği Erdemir için kendi fiyatları hakkında bilgi vermeyen Varin, "Büyük değerlere bedava sahip olunmaz" diyerek Mittal'dan daha yüksek noktada olacaklarının sinyalini verdi. Erdemir'e Mittal, Novolipesk, Arcelor, Severstal gibi devlerin talip olduğunun hatırlatılması üzerine, Varin şu yanıtı verdi; "İngiliz-Hollanda ortaklığı olan Corus, Türkiye'yi üçüncü ortak olarak alacak. Diğer adaylar Türkiye'nin üçüncü oyuncu olacağı bir birliktelik önermiyor. Erdemir büyüyen Corus'un üçte birini oluşturacak. Rakipler ise çok büyük, Erdemir'i yutabilir."
İşçilere iş garantisi
Erdemir'in yönetimini çok başarılı bulduklarını belirten Philippe Varin, ayrıca Türkiye pazarındaki müşterilerin hepsinle çalıştıklarını söyledi. Varin, Erdemir ve İsdemir'e, yatırım yapacaklarını ve işçi çıkarmayacaklarını söyledi. Varin, "İngiltere ve Hollanda'daki işçilerimize de iş garantisi veriyoruz" dedi.
Rakamlarla Corus

  • British Steel ile Koninklijke Hoogovens'in birleşmesiyle kuruldu.
  • Dünyanın yedinci Avrupa'nın ikinci büyük üreticisi.
  • 2003 cirosu 15 milyar dolar, 2004 yılı ilk yarı cirosu 4.5 milyar sterlin.
  • İnşaat ve ambalaj sektöründe Avrupa'nın lideri.
  • 100 ülkede uluslararası satış ağı var.
  • 40 ülkede 48 bin personeli bulunuyor.
  • Türkiye'de Corus Yasan (1992), Corus Çelik Ticaret (1987) adıyla faaliyet gösteriyor.
  • 15 AB ülkesinde toplam pazar payı yüzde 11.