Erdemir için ortak girişim

Erdemir'in özelleştirme süreci ilerliyor. Kibar Holding, Auer, Borusan, Fiba, MNG ve Kardemir'in bulunduğu 23 firmalı 'Ereğli Ortak Girişim Grubu', ön yeterlik için dün başvurdu.

ANKARA - TOBB'un önderliğinde bir araya gelen ve aralarında Kibar Holding, Auer, Borusan, Fiba Holding, MNG Holding ve Kardemir'in bulunduğu Ereğli Ortak Girişim Grubu, (OGG) ön yeterlilik için Özelleştirme İdaresi'ne başvurdu. OGG'dan yapılan yazılı açıklamada, Erdemir özelleştirmesinin, özellikle yassı demir-çelik ürünlerini yoğun kullanan sektör mensuplarını birinci dereceden etkileyeceği belirtilerek şu görüşlere yer verildi:
"Amacımız kesinlikle yabancı sermayeye karşı çıkmak olarak algılanmamalıdır. OGG demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren veya Erdemir ürünlerini kullananların sorumluluk bilinci oluşturduğu bir girişim grubudur."
23 firma yer aldı
Açıklamada, Türk girişimcisinin, önyargısız ve beklenti içinde olmadan, bir araya gelip ortak platformda sermayenin üretkenliğini göstermek zorunda olduğu kaydedildi.
Ereğli OGG, grup temsilcisi olan Kibar Holding, Turkon A.Ş. ve Tosyalı Holding ile birlikte şu firmalardan oluşuyor: "Atakaş-Şahin A.Ş, Auer A.Ş, Bayraktarlar Holding, Borusan A.Ş, Çebitaş A.Ş, Çemtaş A.Ş, Diler A.Ş, Emek Boru A.Ş, Fiba Holding, İçdaş A.Ş, Kardemir, Kroman Çelik A.Ş, Koçoğlu A.Ş, Metal Sac A.Ş, MNG Holding, Murat Denizcilik, Tezcan Galvaniz A.Ş, Uğur Şirketler Grubu, Yardımcı Denizcilik A.Ş. ve Yıldırım Şirketler Grubu." Açıklamada, OGG'nin bu firmalarla sınırlı kalmayacağı, son tekliflerin verilecek olduğu eylül ayına kadar hazırlıklarını tamamlayıp OGG'ye katılacak birçok firmanın bulunduğu da kaydedildi.